reklama

Co zrobić, gdy znajdziemy zgubiony przez kogoś dowód, klucze, telefon lub inną rzecz? Policja wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Kris z Pixabay

Co zrobić, gdy znajdziemy zgubiony przez kogoś dowód, klucze, telefon lub inną rzecz? Policja wyjaśnia - Zdjęcie główne

Co zrobić, gdy znajdziesz zgubioną rzecz? Gdzie jest Biuro Rzeczy Znalezionych w Pleszewie? | foto fot. Kris z Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCo zrobić, gdy znajdziemy na ulicy, ale nie tylko, bo także w innych miejscach - zgubiony przez kogoś telefon, klucze, dokumenty czy inną rzecz? Pleszewscy policjanci wyjaśniają.
reklama

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu znalazł zgubioną rzecz. Może to być cokolwiek - od portfela z dokumentami, poprzez klucze do samochodu, telefon czy inne mniej wartościowe rzeczy. Jak powinniśmy się wtedy zachować? Komu zgłosić sprawę - gdy nie potrafimy sami ustalić właściciela?

Pleszewska policja: nie traktujmy znalezionych rzeczy jako niczyich

Warto zaznaczyć, że w Pleszewie - i generalnie w powiecie pleszewskim - nie brakuje sytuacji, gdy ktoś gubi ważną dla niego rzecz.

Tak było m.in. w miniony poniedziałek, 24 lipca. Mieszkanka Pleszewa, podczas robienia zakupów w jednym z marketów, pozostawiła kluczyki od samochodu. Gdy płaciła za zakupiony towar, zorientowała się, że klucze pozostawiła przy wadze. Niestety, gdy po nie wróciła, już ich tam nie było... Pokrzywdzona straty wyceniła na kwotę 300 zł.

reklama

Tymczasem pleszewska policja ostrzega: nie traktujmy znalezionych rzeczy jako niczyich. Zabierając je bowiem - mogą grozić nam konsekwencje prawne.

- Nie oddając cudzej własności, możemy narazić się na poważne konsekwencje karne. Art. 119 kodeksu wykroczeń i art. 284 kodeksu karnego regulują kwestie odpowiedzialności za przywłaszczenie cudzej rzeczy - komentuje Monika Kołaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.

Kara zależy od wartości wspomnianej rzeczy - w przypadku, gdy jej wartość nie przekracza 500 złotych, może nam grozić kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny z kolei w innych przypadkach grozi nam kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

We wspomnianym wyżej przypadku z Pleszewa - trwa postępowanie.

- Policja zabezpieczyła monitoring i prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające - informuje rzecznik KPP w Pleszewie.

reklama

Co zrobić, gdy znajdziesz zgubioną rzecz? Gdzie jest Biuro Rzeczy Znalezionych w Pleszewie?

No dobrze, jak się więc zachować, gdy znajdziemy podobną rzecz na ulicy lub w sklepie?

- Apelujemy do mieszkańców, aby w przypadku znalezienia różnych przedmiotów: telefonów czy kluczy, zwracali je właścicielom. Gdy nie byliśmy naocznymi świadkami zagubienia rzeczy i nie jest znany jej właściciel, należy przekazać ją do Biura Rzeczy Znalezionych, a w przypadku, kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinny trafić do właściwego zarządcy obiektu - informuje Monika Kołaska, rzecznik pleszewskiej policji.

Przypomnijmy: Biuro Rzeczy Znalezionych znajduje się na naszym terenie w siedzibie starostwa powiatowego w Pleszewie (ul. Poznańska 79, Wydział Organizacyjno – Administracyjny - I piętro, pok. 112). Biuro działa w godzinach pracy urzędu - od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30.

reklama

Nieco inaczej ma się sytuacja, gdy znajdziemy dowód osobisty, paszport lub rzecz, których posiadanie wymaga pozwolenia jak np. broń czy amunicja,

- Wówczas należy poinformować o tym fakcie policję - informuje rzecznik KPP w Pleszewie.

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama