Przypomnijmy: sylwester i 1 stycznia to jedyne dni w roku, w ciągu których legalnie, i bez pozwolenia, możemy odpalać fajerwerki. W nocy z soboty na niedzielę z pewnością, jak co roku, zobaczymy ich wiele na naszym niebie.
Fajerwerki w Pleszewie. Jest apel radnej
Zabawa sylwestrowa to jednak także duży stres dla zwierząt - wybuchy petard oraz fajerwerków wywołują u zwierzaków często też panikę.O tym, że zwierzęta i fajerwerki nie idą ze sobą w parze, mówiła podczas ostatniej sesji rady Małgorzata Wysocka-Balcerek, która podkreślała, że "chwila radości okupiona jest cierpieniem zwierząt".
- Fajerwerki to chwilowa radość dla dzieci, ale dla zwierząt to katorga. Kto ma je w domu, ten wie jak to wygląda - komentowała radna Małgorzata Wysocka-Balcerek, apelując jednocześnie, by w związku z tym puszczać ich jak najmniej.
Czy Pleszew może zakazać używania fajerwerków w sylwestra?
To jednak nie koniec, radna zastanawia sie, czy sama rada gminy może pochylić się nad uchwałą, by generalnie zakazać używania fajerwerków na naszym terenie.
- Uważam, że powinniśmy, jako rada "postępowa", która dba o ekologię, zająć stanowisko w tej sprawie i zmierzać do zakończenia z tą tradycją - mówiła radna.
Jak dodawała, jest też pewna alternatywa, która nie jest szkodliwa dla zwierząt.
- Być może, w lepszych czasach, można np. zastąpić fajerwerki pokazem laserowym ze środków miasta? Też jest efektowny - argumentowała.
Co na to burmistrz?
Arkadiusz Ptak zaznacza, że co do apelu radnej są wątpliwości natury prawnej.
- Sprawdzimy czy rada miejska może w ogóle podejmować taką uchwałę - odpowiedział burmistrz Arkadiusz Ptak.
Warto zaznaczyć, że niektóre samorządy czyniły już różne próby - m.in. kilka lat temu rada w Karpaczu. Wówczas jednak rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody stwierdzały nieważność takiej uchwały rady.
A WY? CO MYŚLICIE O TAKIM POMYŚLE? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY
Warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że:
- ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
- wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
- w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
- w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo - nie odpalajmy petard;
- jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
- jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard;
- huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Należy zadbać o czworonogi, by nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.