Reklama

Czy Pleszew może zakazać używania fajerwerków w sylwestra?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Czy Pleszew może zakazać używania fajerwerków w sylwestra? - Zdjęcie główne

Podczas ostatniej sesji rady miasta w Pleszewie radna Małgorzata Wysocka-Balcerek zaapelowała o ograniczenie puszczania fajerwerków - w związku ze zbliżającym się sylwestrem. | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas ostatniej sesji rady miasta w Pleszewie radna Małgorzata Wysocka-Balcerek zaapelowała o ograniczenie puszczania fajerwerków - w związku ze zbliżającym się sylwestrem. - To chwilowa radość dla dzieci, ale katorga dla zwierząt - argumentuje. Postuluje też, by przyjrzeć się, czy można generalnie wprowadzić w tej sprawie odgórne ograniczenia w mieście.

Przypomnijmy: sylwester i 1 stycznia to jedyne dni w roku, w ciągu których legalnie, i bez pozwolenia, możemy odpalać fajerwerki. W nocy z soboty na niedzielę z pewnością, jak co roku, zobaczymy ich wiele na naszym niebie. 

Fajerwerki w Pleszewie. Jest apel radnej

Zabawa sylwestrowa to jednak także duży stres dla zwierząt - wybuchy petard oraz fajerwerków wywołują u zwierzaków często też panikę.

O tym, że zwierzęta i fajerwerki nie idą ze sobą w parze, mówiła podczas ostatniej sesji rady Małgorzata Wysocka-Balcerek, która podkreślała, że "chwila radości okupiona jest cierpieniem zwierząt".

- Fajerwerki to chwilowa radość dla dzieci, ale dla zwierząt to katorga. Kto ma je w domu, ten wie jak to wygląda - komentowała radna Małgorzata Wysocka-Balcerek, apelując jednocześnie, by w związku z tym puszczać ich jak najmniej.

Czy Pleszew może zakazać używania fajerwerków w sylwestra?

To jednak nie koniec, radna zastanawia sie, czy sama rada gminy może pochylić się nad uchwałą, by generalnie zakazać używania fajerwerków na naszym terenie.

- Uważam, że powinniśmy, jako rada "postępowa", która dba o ekologię, zająć stanowisko w tej sprawie i zmierzać do zakończenia z tą tradycją - mówiła radna.

Jak dodawała, jest też pewna alternatywa, która nie jest szkodliwa dla zwierząt.

- Być może, w lepszych czasach, można np. zastąpić fajerwerki pokazem laserowym ze środków miasta? Też jest efektowny - argumentowała.

Co na to burmistrz?

Arkadiusz Ptak zaznacza, że co do apelu radnej są wątpliwości natury prawnej. 

- Sprawdzimy czy rada miejska może w ogóle podejmować taką uchwałę - odpowiedział burmistrz Arkadiusz Ptak.

Warto zaznaczyć, że niektóre samorządy czyniły już różne próby - m.in. kilka lat temu rada w Karpaczu. Wówczas jednak rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody stwierdzały nieważność takiej uchwały rady.

A WY? CO MYŚLICIE O TAKIM POMYŚLE? ZAPRASZAMY DO KOMENTARZY

Warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych należy pamiętać, że:

  • ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych;
  • wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
  • w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
  • w stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo - nie odpalajmy petard;
  • jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
  • jedynie postępowanie zgodne z instrukcją gwarantuje bezpieczeństwo podczas odpalania petard;
  • huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Należy zadbać o czworonogi, by nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
CZYTAJ TAKŻE: Sylwester roku 2000. Tak bawiono się na przełomie tysiącleci w powiecie pleszewskim! [ZDJĘCIA]

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy