Czy w Pleszewie jest możliwy dodatkowy wywóz popiołu? Z taką interwencją zwrócił się do nas jeden z Czytelników.
Jak opowiada - temperatury na zewnątrz powodują, że w piecu pali się cały czas. Tymczasem najbliższy wywóz odbędzie się dopiero w lipcu. A kosze już od dawna są pełne - m.in. z powodu większej "produkcji" popiołu - przez słabej jakości opał.
- To był trudny rok pod względem opału - a jego jakość jest niższa niż w poprzednich latach. Stąd produkcja popiołu jest dużo wyższa. Efekt jest taki, że popiół w Pleszewie odebrano 2 kwietnia, a kolejny odbiór zaplanowany jest 11 lipca. Kwiecień był "zimny", początek maja także, stąd w piecu pali się cały czas. A pojemniki na popiół są już pełne. Uważam, że w Pleszewie powinien być dodatkowy odbiór popiołu - opisuje nasz Czytelnik.
By sprawdzić skalę problemu, opisaliśmy jego głos na naszym profilu na Facebooku, prosząc mieszkańców o opinie. Jak się okazuje - inni także zgłaszają podobne problemy.
- Ja mam 2 pełne kubły popiołu, a jeszcze palę w piecu... Gdzie mam to wyrzucić? Ktoś nie przemyślał tego wywozu - opisywała m.in. pani Marzena.
Podobnych głosów było więcej
- W pełni popieram, że popiół powinni jeszcze odbierać w maju. A przecież w domach, by mieć ciepłą wodę też trzeba palić w piecu cały rok. Gabarytów też nie odbierają. Wynajmuje sobie transport i kogoś do pomocy, by im dowieźć. Czemu nie odbiorą chociaż raz w roku - dodaje pani Irena.
- Mamy kamienicę i popiołu dużo, pojemniki już pełne! - dodawał pan Janusz.
- Problem dotyczy nie tylko Pleszewa - zaznaczała też kolejna osoba.
Co na to władze miasta?
Zapytaliśmy pleszewski urząd, czy jest możliwy dodatkowy wywóz popiołu w tym roku - przed lipcem?
Pleszewski urząd odpowiada wprost: nie ma takich planów z powodu dużych kosztów. A wywóz lipcowy - już jest traktowany jako ponadprogramowy.
- Trasa z odbiorem popiołu w lipcu jest już trasą dodatkową. Nie przewidujemy utworzenia kolejnej w maju lub czerwcu, ponieważ wiąże się to z dodatkowym kosztem dla wszystkich mieszkańców w kwocie ok. 100 tys. zł, także dla tych, którzy popiołu nie wytwarzają - odpowiada Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego urzędu.
Co więc mają zrobić mieszkańcy?
Jak wyliczają urzędnicy - są trzy rozwiązania. Jest m.in. opcja otrzymania - w formie użyczenia - dodatkowego pojamnika.
- Jeżeli mieszkaniec ma problem ze składowaniem tego odpadu, może zgłosić się do Referatu Gospodarowania Odpadami przy ul. Polnej i otrzymać bezpłatnie dodatkowy pojemnik na popiół w użyczenie. Jest oczywiście także możliwość dostarczenia popiołu do SPSZOK, gdzie odbierany jest bezpłatnie. Jeśli ktoś nie ma możliwości dostarczenia we własnym zakresie, może zamówić w Przedsiębiorstwie Komunalnym płatną usługę odbioru odpadu - wylicza możliwe rozwiązania rzecznik urzędu w Pleszewie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.