W tym roku 8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Rocznica pokonania hitlerowskich Niemiec od lat wiąże się przede wszystkim z pamięcią o ofiarach wojny. W tym roku delegacja władz samorządowych - powiatu pleszewskiego i miasta – a także kombatanci oddali hołd ofiarom wojny w Miejscach Pamięci Narodowej.
Warto zaznaczyć, że w Pleszewie działania wojenne zakończyły się wcześniej - Pleszew był "wyzwalany" przez Armię Czerwoną 24 stycznia 1945 roku.
Do Pleszewa wkroczyły tego dnia oddziały radzieckiej 33. Armii gen. płk. Wieczesława Cwietajewa i 7 korpusu kawalerii gen. lejt. Michała Konstantinowa, które wchodziły w skład I Frontu Białoruskiego. Nie mogąc powstrzymać natarcia Niemcy zaczęli wycofywać się w kierunku ulicy Ogrodowej w Pleszewie i dalej polami w kierunku zachodnim. W walkach o wyzwolenie Pleszewa wziął również udział miejscowy oddział Armii Krajowej, dowodzony przez por. Franciszka Łaniewskiego ps. „Grzegorz”. Z terenu nieistniejącej już dziś gorzelni na Maliniu AK-owcy prowadzili ogień do wycofujących się Niemców. Po zakończeniu walk oddział przemaszerował na rynek i na ratuszu zawiesił biało-czerwoną flagę.
Dzień Zwycięstwa i Wolności
Kwiaty złożono na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie, pod pomnikiem zabitych w nalocie bombowym na Pleszew 1.IX.1939 r., pod pomnikiem ofiar hitleryzmu na Ziemi Pleszewskiej w okresie okupacji 1939-45 oraz pod pomnikiem więźniów obozu w Łaszewie.
W skład delegacji weszli: wiceburmistrz Andrzej Jędruszek, naczelnik powiatowego Wydziału Oświaty Sławomir Sobczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak oraz członkowie Związku Żołnierzy WP Koła nr 4 w Pleszewie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.