Temat nie jest nowy. Mieszkańcy już wcześniej alarmowali, że woda nie zawsze wygląda tak, jak powinna. Jednak skład chemiczny wody jest prawidłowy, co potwierdzają kolejne badania.
- Praktycznie moglibyśmy nie uzdatniać wody, ale musimy wziąć pod uwagę jeden istotny element. Nasza sieć wodociągowa w większości ma już swoje lata. Występują w niej zanieczyszczenia. Mamy opracowany program czyszczenia sieci i Zakład Komunalny to wykonuje. Być może z tego powodu występuje okresowe pogorszenie jakości wody, ale nie składu chemicznego – zapewnia wójt Łoza.
Gizałki. Co z tą wodą?
Co w takim razie z tą barwą?
- Gdybyśmy aktualny kolor odnieśli do starych przepisów to byłby on na pograniczu dopuszczalnej wartości, dlatego zamierzamy podjąć działania, które pozwolą poprawić ten stan rzeczy – mówi Robert Łoza.
Sprawa jest monitorowana, a miejscowy zakład komunalny szukał pomocy u ekspertów. Być może rozwiązaniem będzie zastosowanie klarowników, które poprawią barwę wody. To nie wszystko. Rozważana jest również przebudowa stacji uzdatniania wody.
- Aktualna była budowana do dwóch studni czwartorzędowych. Dziś mamy inną studnię i inny skład wody, dlatego stacja nie zawsze spełnia swoją rolę, aczkolwiek nie ma poważniejszych problemów, za wyjątkiem barwy – wyjaśnia wójt Gizałek. - Wspólnie doszliśmy do wniosku, że najwłaściwszym posunięciem byłoby w tej chwili zaprojektowanie i wybudowanie nowej, rezerwowej studni, która zabezpieczałaby nasze potrzeby w przypadku awarii innej studni. Jest to spory wydatek – kilkaset tysięcy złotych - ale dopiero na bazie tych dwóch studni moglibyśmy zaprojektować odpowiednią stację. Jeśli zrobimy to teraz, po wybudowaniu drugiej studni, woda znów może zmienić skład chemiczny i ponownie możemy mieć problem - tłumaczy Robert Łoza.
Wszystko skazuje na to, że samorząd będzie musiał się zmierzyć z tym wyzwaniem w kolejnych latach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.