Reklama

Reklama

Gmina Dobrzyca. Historia ppor. Czesława Mocka - „żołnierza niezłomnego”

Opublikowano: pon, 2 mar 2020 18:00
Autor:

Gmina Dobrzyca. Historia ppor. Czesława Mocka - „żołnierza niezłomnego” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Gmina Dobrzyca. Koźminiec. Jego morderstwo doprowadziło do… napięć pomiędzy placówkami UB w regionie. Później, po latach, zapisał się w kartach lokalnej historii jako patriota, który urządzał m.in. antyhitlerowskie wiece. Po zakończeniu II wojny dalej walczył w podziemiu - o wolną Polskę. Czesław Mocek, urodzony w Koźmińcu - w gminie Dobrzyca - to jeden z kilku - często zapominanych - żołnierzy niezłomnych z naszego regionu. Ubecy zamordowali go - w wieku zaledwie 28 lat.

 

Sierpniowy wieczór, rok 1945, ok. godz. 21.00. Do jednego z gospodarstw w Ligocie - wchodzą mężczyźni, jeden w mundurze. Szukają Czesława Mocka, który wówczas ukrywał się. Jednego z przybyłych zna dobrze. Po krótkiej rozmowie w domu mężczyźni wychodzą na podwórko. Tam po chwili rodzina słyszy strzały...

Młody - zaledwie 28-letni mężczyzna - zostaje zamordowany na podwórku własnych teściów… Krótko po tym cały dom zostaje otoczony przez funkcjonariuszy UB. Zastraszona rodzina, w tym zrozpaczona żona, pod groźbą kary śmierci, nie może nawet podejść do zwłok męża, które następnie - przez całą noc - pod strażą dwóch osób - leżą na podwórku. Dopiero następnego dnia - kolejna grupa ubowców - po zbadaniu ciała, terenu, spisaniu protokołów - pozwala rodzinie zająć się zwłokami Czesława Mocka i urządzić mu pogrzeb…

Wspomniana historia - i morderstwo żołnierza, który do końca walczył o wolną Polskę - doprowadziła wówczas do sporu pomiędzy poszczególnymi placówkami UB - w Krotoszynie oraz Ostrowie Wlkp. Dlaczego? I kim w ogóle był Czesław Mocek?

WIĘCEJ PRZECZYTASZ WE WTOREK W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -4

  Grom

  Ciekawe co za komuch syn UB-eka daje minusy w postach?

 • 2 lata temu | ocena +1 / -6

  historyk

  Proponuje aby rodzina wystąpiła do IPN o dokumenty UB z Krotoszyna i Ostrowa w celu wyjaśnienia wykonania wyroku śmierci - morderstwa bez sądu i pociągnięcia do odpowiedzialności morderców. Nawet w tamtym okresie działały sądy.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -6

  Pleszewianin

  Niesamowite. Zycie Pleszewa pisze artrkuł o Żołnierzach Wyklętych. Czyżbyście sprzeniewierzyli się Gazecie Michniczej ? Trochę to nieprawdopodobne.