reklama

Gołuchów. Cóż to było za wyzwanie! Żubr Podlas z Gołuchowa pojechał do Hiszpanii

Opublikowano:
Autor:

Gołuchów. Cóż to było za wyzwanie! Żubr Podlas z Gołuchowa pojechał do Hiszpanii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Gmina Gołuchów. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Żubr Podlas – dotychczasowy „mieszkaniec” Gołuchowa został przewieziony „żubrowozem” do słonecznej Hiszpanii. Wszystko w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”. Przewiezienie naszego żubra było nie lada wyzwaniem logistycznym!

 

Jak informuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, kilka dni temu 9 żubrów z Polski pojechało do hiszpańskiej. Andaluzji. To już kolejny transport w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego celem jest rozwój populacji żubrów i zachowanie jej trwałości.

- Jednym z zadań w ramach projektu jest rozproszenie stad w Polsce i Europie. Dzięki temu można na przykład ograniczyć rozprzestrzenianie chorób, na które żubry są podatne – zaznaczają pracownicy OKL w Gołuchowie.

 

Wśród żubrów, które wyjechały do Hiszpanii jest Podlas – byczek urodzony w gołuchowskiej zagrodzie w 2016 roku.

- Razem kilkunastoma żubrami przewiezionymi wcześniej, Podlas będzie miał do dyspozycji teren o powierzchni około 1000 ha, a w sąsiedztwie m.in. rysie iberyjskie, sępy i orły! Niezłe towarzystwo, prawda? – komentują pracownicy OKL w Gołuchowie.

 

Jak dodają, opiekę nad żubrami w Hiszpanii sprawuje European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochronnym żubrów na terenie Europy

 

A jak wyglądało przewiezienie naszego żubra? Cóż, było to nie lada wyzwanie!

- Najpierw Podlas musiał wejść do specjalnie przygotowanej skrzyni transportowej. Przekonanie żubra by samodzielnie wszedł do dziwnie wyglądającego, małego pomieszczenia nie należy do łatwych zadań. Na szczęście Podlas skusił się na zieleninę, co uprościło sprawę – opisują pracownicy OKL w Gołuchowie.

 

I dodają:

- Kolejny krok to załadunek skrzyni do jedynego w swoim rodzaju „żubromobilu” i związanie jej pasami, tak by była bezpieczna i stabilna podczas jazdy, no i w drogę! W trasie żubry zawsze są karmione i pojone co kilka godzin, a sama podróż na miejsce trwa około doby

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE