Gołuchowskie Centrum Kultury "ZAMEK" oraz Stowarzyszenie SENIOR XXI organizują międzyregionalną wyprawę "Na styku kultur" na Podlasie. Kiedy? W terminie 8-12 maja przyszłego roku.
Spotkanie z Podlasiem rozpocznie się od wizyty w Tykocinie, zwiedzenia synagogi, gdzie znajduje się oddział Muzeum Podlaskiego, potem wizyta pod pomnikiem Stefana Czarnieckiego na rynku oraz przejście do barokowego kościoła pw. Trójcy Świętej. Potem przejazd do Białegostoku - stolicy regionu. Tutaj wycieczkowicze zobaczą pałac Branickich, zwany Wersalem północy, katedrę oraz Plac Kościuszki z ratuszem, a w końcu nocleg, zakwaterowanie i obiadokolacja.
Drugi dzień rozpocznie się wizytą w Kruszynianach, gdzie od ponad 300 lat mieszkają Tatarzy. Będzie zwiedzanie meczetu oraz wizyta na mizarze - czyli muzułmańskim cmentarzu. Dalej - Supraśl i niezwykłe Muzeum Ikon, które mieści się w zabudowaniach klasztoru bazylianów, a potem klasztor z unikalną odbudowaną gotycką cerkwią obronną. Po południu przejazd do Białegostoku, gdzie uczestnicy wyprawy zwiedzą nowoczesny budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wieczorem powrót do miejsca zakwaterowania i obiadokolacja. Opcjonalnie ognisko - przy sprzyjającej aurze.
Dzień trzeci (piątek) - od rana wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Białowieży. Po drodze planuje się postój w żeńskim klasztorze prawosławnym w Zwierkach oraz wizytę w jednej z podlaskich wiosek, gdzie zachowały się drewniane domy z pięknymi, tradycyjnymi zdobieniami. Wioski te włączono do Krainy Otwartych Okiennic. W Białowieży - zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Białowieskiego Parku Narodowego, a następnie - pod opieką przewodników-przyrodników - spacer do Puszczy Białowieskiej, gdzie będzie można zobaczyć unikalną, wyjątkową przyrodę najstarszego parku narodowego w Polsce. W godzinach wieczornych - zakwaterowanie w Hajnówce i obiadokolacja.
W sobotę, dnia czwartego, planuje się zwiedzić sobór Świętej Trójcy w Hajnówce. Dalej, Świętą Górę Grabarkę - zwaną Częstochową polskiego prawosławia. Następnie Janów Podlaski i słynna stadnina koni arabskich. Na zakończenie dnia uczestnicy wycieczki złożą wizytę w Gminnym Ośrodku Kultury w Orli, przy którym działają białoruskie zespoły pielęgnujące lokalne tradycje ludowe. Będą mieli okazję uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanym przedstawieniu. W godzinach wieczornych powrót do hotelu i posiłek.
Dnia V (w niedzielę) - planuje się wycieczkę do Ziołowego Zakątka w Korycinach, gdzie będzie można poznać tajniki podlaskiego zielarstwa, spacerując z przewodnikiem po pięknie utrzymanym ogrodzie botanicznym. Ostatnim punktem programu będzie wizyta w Drohiczynie – historycznej stolicy Podlasia: Muzeum Diecezjalne, panorama doliny Bugu z Góry Zamkowej, w której jak głosi legenda spoczywa władca Jaćwingów w złotej trumnie i już potem droga powrotna do domu.
Koszt wycieczki to 750 zł od osoby (może ulec zmniejszeniu w przypadku uzyskania dofinansowania wyjazdu z projektu). Kwota obejmuje: przejazd autokarem, opiekę pilota i lokalnych przewodników, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, 4 noclegi w pokojach 2-osobowych z łazienkami, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, obiad w drodze powrotnej, ubezpieczenie NNW. Pilotem wycieczki będzie Aleksandra Warczyńska, przewodnik PTTK. Informacje, zapisy wraz z wpłatą zaliczki: GCK „ZAMEK” tel. 62 769-69-77, kom. 662 032 805, e-mail: gckzamek@goluchow.pl, STOWARZYSZENIE SENIOR XXI, tel. 502/543-338. Istnieje możliwość comiesięcznych wpłat. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.