Gołuchów zyskał nowoczesną siedzibę kultury. GCK rozpoczęło nowy rozdział

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gołuchów zyskał nowoczesną siedzibę kultury. GCK rozpoczęło nowy rozdział - Zdjęcie główne
Autor: Damian Cieślak | Opis: Od lewej: Tomasz Pawlak, Marcin Kaźmierczak, Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak i Marek Zdunek
Zobacz
galerię
102
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJeszcze kilka lat temu był to jedynie ambitny plan, wielkie marzenie. Dziś mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni stworzonej z myślą o kulturze, edukacji i integracji. W Gołuchowie oficjalnie otwarto nową siedzibę Gminnego Centrum Kultury, która ma stać się sercem lokalnej społeczności.
reklama

W 2022 roku Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” świętowało 10-lecie. Przy okazji urodzin dyrektorka Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak mówiła o swoich marzeniach. Jednym z nich była własna siedziba, która otworzyłaby przed instytucją nowe możliwości i pozwoliła rozszerzyć ofertę kulturalną. Po czterech latach owo pragnienie, cel udało się urzeczywistnić. We wtorek, 23 czerwca, oficjalnie oddano do użytku nowy dom GCK. Zanim jednak o teraźniejszości, kilka słów o przeszłości.

Kiedy w Gołuchowie nie było centrum kultury

W latach 90. gołuchowska gmina poszła inną drogą niż sąsiednie samorządy. W Grodzie Żubra postanowiono zlikwidować centrum kultury.

reklama

- To nie znaczy, że nic się nie działo. Myślę, że nie odstawaliśmy od naszych sąsiadów. Powoływaliśmy docelowe grupy, które odpowiadały za organizację wydarzeń - wspomina Marek Zdunek, ówczesny wójt Gołuchowa, a obecnie wicestarosta powiatu pleszewskiego.

Taki stan rzeczy trwał około 10 lat. Na przełomie wieków zostało utworzone stanowisko ds. promocji. Osoba pełniąca tę funkcję zajmowała się również sferą kultury. Korzystano z pomocy radnych, nauczycieli, dyrektorów szkół. Wydarzenia odbywały się w salach wiejskich czy w Ośrodku Kultury Leśnej. W 2012 r. powołano do życia GCK.

- Pamiętam taką sytuację, gdy z Patrycją Walerowicz-Wojtkowiak i ówczesną dyrektorką biblioteki Elżbietą Kłakulak pojechaliśmy do pochodzącego z Gołuchowa dyrektora Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu Wojciecha Spaleniaka. On wyraził spore zdziwienie, że jest centrum kultury, a nie ma siedziby. Ja wtedy zauważyłem, że nie obiekt jest najważniejszy, ale to co się dzieje w kulturze. On przemyślał moją odpowiedź, zastanowił się chwilę i powiedział, że budynek jednak odgrywa ważną rolę. Wtedy zrozumieliśmy, że musimy trochę inaczej spojrzeć na kulturę. Zbiegło się to z oczekiwaniami strażaków i potrzebą rozbudowy remizy - opowiada Marek Zdunek

reklama

Od pomysłu do wielomilionowej inwestycji

Dyskusje trwały kilka lat. Pomysłów było kilka. Zamierzano choćby zmodernizować i zrewitalizować Dom Strażaka.

- Opracowaliśmy projekt dobudowy kolejnych garaży do istniejącej już remizy. W 2018 r. gminie przyznano ponad milion złotych dotacji w ramach środków pozyskanych przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Ogłosiliśmy przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Złożone w nim oferty oscylowały wokół kwot 3-5 mln zł. Po ich analizie przetarg unieważniliśmy. Uznaliśmy, iż wydatek będzie zbyt wysoki w stosunku do osiągniętych efektów w zakresie funkcjonalności, walorów architektonicznych, jak i estetyki - tłumaczy były wójt.

reklama

Przełom nastąpił pod koniec 2021 roku. Wówczas gospodarz gminy Gołuchów przedstawił strażakom, a potem radnym koncepcję budowy nowego obiektu, wspólnej siedziby dwóch organizacji. Projekt zawierał opis i wizualizację nowego budynku oraz wiązał się z całkowitą rozbiórką dotychczasowej remizy. O pieniądze na realizację inwestycji z powodzeniem wnioskowano w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pomyślne wieści przyszły 30 maja 2022 roku. Gmina otrzymała 10,8 mln zł, co miało stanowić 90% wartości zadania. Na początku kolejnego roku rozstrzygnięto przetarg. Zgłosiło się siedem firm. Rozpiętość cenowa ofert była znaczna. Najdroższa opiewała na kwotę blisko 19 mln zł, najtańsza, zwycięska na nieco ponad 13,1 mln zł. Ostatecznie przedsięwzięcie zrealizowała firma Investic z Goliny. Umowa została podpisana 17 lutego 2023 r. Miesiąc później rozpoczęły się prace wyburzeniowe Domu Strażaka. Wkrótce w tym samym miejscu ruszyła budowa nowej siedziby dla dwóch organizacji. Inwestycja rozpoczęła się za kadencji Marka Zdunka, zakończyła, gdy wójtem był już Tomasz Pawlak. 23 czerwca 2026 roku panowie wspólnie przekazali symboliczne klucze na ręce Patrycji Walerowicz-Wojtkowiak i Marcina Kaźmierczaka, prezesa jednostki OSP Gołuchów.

reklama

- Miejsce to od dziś będzie służyć mieszkańcom jako przestrzeń spotkań, rozwoju pasji, twórczości, edukacji i budowania lokalnej wspólnoty. Otwarcie tego budynku to również symbol ciągłości i odpowiedzialności za rozwój naszej gminy. To także dowód, że najlepsze efekty osiągamy wtedy, gdy potrafimy działać ponad podziałami, myśląc o przyszłości kolejnych pokoleń. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w realizacji tego przedsięwzięcia. GCK to nie tylko nowoczesny budynek. O jego wartości nie będą decydowały ściany, wyposażenie czy architektura, ale ludzie, ich pomysłowość i zaangażowanie. To tutaj będą rozwijały się talenty dzieci i młodzieży. Tutaj swoje miejsce znajdą seniorzy. Tutaj będą odbywały się koncerty, warsztaty, wystawy, spotkania i wydarzenia integrujące mieszkańców. Tutaj będą rodzić się nowe inicjatywy społeczne i przyjaźnie. To miejsce ma być otwarte dla każdego - podkreślał obecny wójt Gołuchowa.

„To miejsce ma być sercem naszej gminy”

Budynek pobłogosławił biskup kaliski Damian Bryl. Zaproszeni goście, samorządowcy i przyjaciele gołuchowskiej kultury kierowali w stronę gospodarzy życzenia i gratulacje. Pierwszy artystyczny akcent stanowił występ grupy AQuartet z gościnnym udziałem Weroniki Skalskiej. Jeszcze we wtorkowy wieczór ci sami artyści, w nieco szerszym składzie, zaprezentują się po raz kolejny gołuchowskiej publiczności. A to oczywiście dopiero początek.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę pełnić funkcję dyrektorki tej instytucji i wspólnie z pracownikami, mieszkańcami, twórcami, artystami, partnerami, instruktorami, tworzyć miejsce, które - mam nadzieję - stanie się sercem naszej gminy. Ten piękny budynek współdzielimy z gołuchowskimi strażakami. Dlatego powtarzam życzenia, które składaliśmy druhom podczas otwarcia remizy: życzę, żeby nam się dobrze współgospodarzyło w tych przestrzeniach, przede wszystkim dla dobra naszych mieszkańców. Dołożymy wszelkich starań, żeby w tym miejscu zawsze coś się działo, a jeśli czasem będzie za spokojnie, będzie to oznaczać, że planujemy coś jeszcze większego. Mam też cichą nadzieję, że to miejsce będzie tak żywe, że z czasem zacznie brakować miejsc na widowni, a wtedy zawsze się znajdzie ktoś, kto powie: to nic, postoję, bo warto - mówi Patrycja Walerowicz-Wojtkowiak.

W części przeznaczonej dla GCK zaprojektowano: w piwnicy - garderobę oraz magazyn, na parterze - foyer, salę koncertową ze sceną i zapleczem scenicznym, szatnie i toalety, na pierwszym piętrze - pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia biurowe i administracyjne. Natomiast strażacy mają do dyspozycji: w piwnicy - magazyn i zaplecze sanitarne, na parterze - garaż oraz magazyn dla najpotrzebniejszego sprzętu, na pierwszym piętrze - pomieszczenia administracyjne i salę narad.

Oficjalne otwarcie remizy miało miejsce 30 maja 2026. To wydarzenie relacjonowaliśmy TUTAJ. Druhowie byli oczywiście obecni na wtorkowej uroczystości.

- To wyjątkowy dzień dla całej naszej społeczności. Odczuwam ogromną satysfakcję, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Ten budynek jest nam szczególnie bliski, bo jego historia jest nierozerwalnie związana z dziejami jednostki. Warto dziś przypomnieć, że to właśnie w środowisku strażackim narodził się pomysł stworzenia miejsca, które połączy działalność społeczną, kulturalną i strażacką. Druhowie wykazali się odwagą w myśleniu o przyszłości naszej gminy, przekazując teren i rezygnując z części przestrzeni. W ten sposób pokazali, że rozwój i dobro mieszkańców jest dla nich wartością nadrzędną. Strażacy od zawsze są tam gdzie potrzebna jest pomoc, również wtedy gdy trzeba działać na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Ten obiekt jest tego najlepszym przykładem. Straż i kulturę łączy jedno - działanie dla ludzi - komentuje Marcin Kaźmierczak, prezes OSP Gołuchów.

Na początek koncerty i artystyczne prezentacje

Od pierwszych dni nowa siedziba GCK będzie tętniła życiem. O wtorkowym koncercie już wspomnieliśmy. W czwartek w rodzinne strony wróci Bartas Szymoniak, czyli finalista czwartej edycji programu „Idol”, który przez 8 lat był wokalistą legendarnej grupy Sztywny Pal Azji, a obecnie realizuje karierę solową. Widownia z pewnością usłyszy jego największe hity, czyli: „Wojownika z miłości”, „Powroty”, „Kochać naprawdę” i „Ulotne”.  Z kolei piątek - 26 czerwca -  będzie stał pod znakiem prezentacji sekcji artystycznych GCK „Zamek”. Swoje umiejętności zademonstrują sekcje: taneczna i wokalna, Zespół Pieśni i Tańca ,,ŻYCHLINIOKI" oraz Barbara Dymalska - laureatka Młodzieżowej Nagrody Artystycznej Erkner. Kolejna laureatka tej nagrody, Natalia Cicha, wystąpi dzień później, podobnie jak Orkiestra Dęta OSP w Kościelnej Wsi. Bezpłatne wejściówki na poszczególne koncerty można odbierać w biurze GCK.

Wtorkową uroczystość prowadziła Marlena Kurkowiak

  

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo