Reklama

"Grom" - zawsze walczył w pierwszym szeregu

Opublikowano:
Autor:

"Grom" - zawsze walczył w pierwszym szeregu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Historia Pleszewa i okolic. - Wujek był przede wszystkim bardzo skromnym człowiekiem. Nigdy się nie wywyższał, nie chciał „świecić”, jak wielu innych. Walczył o wolną Polskę, choć ta „wolna” Polska, go potem zamknęła… - wspomina Grażyna Kuś z Pleszewa – siostrzenica Edwarda Błaszczaka ps. „Grom” – bohatera podziemia niepodległościowego, żołnierza AK, który po wojnie zakładał m.in. szkołę w Marszewie.

 

- Wie pan, wujek Edek sam z siebie raczej rzadko wracał do wspomnień z czasów wojny. Choć tak po szczerości bardzo lubił rozmowy z moją mamą. Wchodził do nas czasami, siadał i mówił: Zosia, daj no kwaśną śmietanę i pięćdziesiątkę spirytusu! Wypijał, rozluźniał się i rozmawiali godzinami. A ja, jako dziecko, chłonęłam… – wspomina z uśmiechem pani Grażyna.

Kobieta bardzo skrupulatnie zbiera od dawna informacje związane z historią jej wuja, ale też generalnie całej rodziny od strony dziadka. Bo tam właściwie każdy zapisał się na trwałe w historii…

- Dziadek był powstańcem wielkopolskim, a przed drugą wojną posłem na Sejm. Wuja Kazik zginął podczas wojny latając w Dywizjonie 300, ciotka zginęła z kolei w Oświęcimiu… - wylicza.

– No i oczywiście wujek Edek. Słynny „Grom”, który doczekał się m.in. szkoły swojego imienia na Zamojszczyźnie, gdzie walczył z oddziałem podczas wojny. Byliśmy tam niedawno całą rodziną, bo ta szkoła - w Chmielku - obchodziła 20-lecie nadania imienia. To była piękna uroczystość, był na niej nawet ostatni żyjący żołnierz, który służył pod komendą wujka Edka - wspomina kobieta.

Jak zaznacza zdecydowanie, warto by pamięć o Edwardzie Błaszczaku - „Gromie”, który odznaczony został za swoje czyny m.in. krzyżem Viritutti Militari, pielęgnowana była odpowiednio także tutaj - na miejscu, w Pleszewie…

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE