Przypomnijmy: zgodnie z kodeksem wyborczym osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby starsze (które najpóźniej w dniu głosowania kończyły 60 lat) miały prawo do bezpłatnego transportu na wybory parlamentarne 2023.
To jednak nie wszystko - zgodne z prawem gminy miały ponadto obowiązek zorganizowania darmowych przewozów dla wyborców, jeśli w dniu wyborów nie funkcjonował publiczny transport zbiorowy lub jeśli najbliższy przystanek oddalony był o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego w danym obwodzie (zgodnie z art. 37f kodeksu wyborczego).
Jak to wyglądało w praktyce?
Ile osób niepełnosprawnych i starszych skorzystało w Pleszewie z darmowego dowozu na wybory 2023?
Ostatecznie, jak się okazuje - zainteresowanie darmowym dowozem wśród osób niepełnosprawnych i starszych było bardzo niewielkie. Początkowo zgłoszenie do gminy zgłosiło troje mieszkańców, ostatecznie jednak skorzystała tylko jedna osoba.
- Zorganizowano dowóz indywidualny dla jednej osoby niepełnosprawnej - informuje wiceburmistrz Pleszewa, Andrzej Jędruszek.
Ilu wyborców skorzystało w Pleszewie z darmowych autobusów?
Jak z kolei wyglądała sprawa związana z transportem publicznym?
- Kurs był jeden. Nikt nie skorzystał z darmowego dojazdu - relacjonuje wiceburmistrz.
Mimo "wożenia powietrza" - gmina na szczęście otrzymała refundację za wspomniany transport.
Za dowóz indywidualny do lokalu wspomnianej osoby niepełnosprawnej Miasto i Gmina Pleszew otrzymała 195 zł refundacji, z kolei za organizację transportu publicznego w dniu wyborów - przysłano refundację w wysokości 30.949,44 zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.