Reklama

Jakie inwestycje zaplanowano w roku 2023 w Pleszewie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 33,6 mln zł - taką, na razie jeszcze wstępną, kwotę zapisano w budżecie Pleszewa na inwestycje w roku 2023. To o połowę mniej - niż w ubiegłym roku. Wiele z największych zadań - to de facto kontynuacja już rozpoczętych prac. Sam burmistrz nie ukrywa: to będzie budżet "na przetrwanie".

W Pleszewie trwają przygotowania do przegłosowania jednej z najważniejszych uchwał - czyli budżetu na rok 2023. Powinno to nastąpić pod koniec grudnia. Znamy już pierwsze założenia.

Jak będzie wyglądał budżet Pleszewa w roku 2023?

Warto zaznaczyć, że dyskusje o tym, co nas czeka w przyszłym roku - miały już miejsce wcześniej w sali obrad naszych rajców. I nie były to wizje optymistyczne.

Sam burmistrz Pleszewa mówi wprost:

– To będzie budżet na przetrwanie. O rozwoju zapomnijmy, to będzie wegetacja – mówił niedawno dosadnie - o zbliżającym się roku 2023 - Arkadiusz Ptak.

Skąd te czarne wizje? Przede wszystkim z kosztów i podwyżek, z jakimi będzie zmagać się miasto i jego spółki.

Zgodnie z wyliczeniami władz Pleszewa, cena energii elektrycznej przez ostatnie lata wzrosła niemal pięciokrotnie, drożeje również znacząco gaz (o ok. 4,3 razy), ponadto pogłębia się cały czas drastycznie „dziura” oświatowa.

Burmistrz Pleszewa wprost nazywa to tzw. "inflacją samorządową", zaznaczając, że wzrost kosztów energii - odczuwalny przez każdego z nas - wiąże się dla pleszewskiego samorządu także z równoczesną utratą dochodów - m.in. poprzez zmiany podatkowe w PIT i CIT.

Już rok temu było to odczuwalne dla finansów, teraz sytuacja ma się pogłębić.

Warto dodać, że w związku z wzrostem kosztów energii konieczne było już pod koniec tego roku m.in. ograniczenie czasu korzystania z pleszewskiego basenu, o czym pisaliśmy na naszych łamach

Cięć będzie jednak w roku 2023 więcej.

Będą cięcia wydatków w Pleszewie

– Na rok 2023 tniemy m.in. wydatki w kulturze, administracji, nie obędzie się także, jeśli chodzi o sport. Musimy liczyć się z tym, że spadnie jakość utrzymania zieleni w mieście, to samo z kwestią oświetlenia czy dostępu do pewnych usług – o inwestycjach nie wspominając. Kończymy te rozpoczęte w tym roku, ewentualnie będą te, na które otrzymamy dofinansowanie z zewnątrz. Mam nadzieję, że cięcia pozwolą „spiąć” budżet na rok 2023. Nie zakładam, ze poprawi się sytuacja makroekonomiczna, chyba, że poprawi się sposób finansowania samorządów – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak. 

Budżet Pleszewa 2023 w liczbach

Jak wygląda ostatecznie plan budżetu na rok 2023 w liczbach?

Na przyszły rok zaplanowano wstępnie ok. 145,1 mln dochodów. Wydatki zaplanowano na poziomie ok. 161,1 mln zł. 

Planowany deficyt budżetowy w roku 2023 wyniesie ok. 16 mln zł, choć warto zaznaczyć, że wcześniej - w tym roku - miasto zaplanowało kredyt w wysokości aż 17 mln zł, który miał pokryć m.in. wcześniejsze zobowiązania w bankach.

Był wielomilionowy kredyt

Czy wspomniany wielomilionowy kredyt - zaciągnięty na spłatę innych kredytów - powinien niepokoić - w kontekście kondycji finansów Pleszewa?

Władze miasta twierdzą, że de facto spowoduje to oszczędności.

- Chodzi o spłatę kredytu, który był zaciągnięty wcześniej, ale którego odsetki były wyższe niż będą spłacane przy nowym kredycie. Wówczas było to ok. 0,8 proc., obecnie będzie to 0,4 proc. Spłacamy więc mniej korzystny kredyt - wyjaśniał niedawno radnym wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Zgodnie z aktualnymi danymi, zadłużenie Pleszewa wynosi obecnie - w sumie - ok. 37,8 mln zł (stan na 30 września 2022).

Jakie inwestycje będą w roku 2023 w Pleszewie?

No dobrze, jakie inwestycje zaplanowano na rok 2023? Przyglądając się wydatkom majątkowym można od razu zauważyć, że wszystkie największe inwestycje, wpisane na rok 2023 - to rzeczywiście kontynuacja już rozpoczętych prac.

Chodzi m.in. o kontynuację budowy parkingu w rejonie Ogrodowej i Kolejowej (5,6 mln zł), ponadto dokończenie budowy nowych mieszkań: m.in. w rejonie Bogusza i Poznańskiej czy ul. Podgórnej, trwają także cały czas prace w rejonie Mieszka I. Kolejne miliony to remont szkoły w Lenartowicach - który także jest kontynuacją.

Oto wybrane największe inwestycje w budżecie Pleszewa na rok 2023:

  • Budowa parkingu Park & Ride w rejonie ul. Ogrodowej i Kolejowej (kontynuacja) – 5,6 mln zł
  • Budowa kanalizacji w Brzeziu (kontynuacja prac rozpoczętych w tym roku) – 4,8 mln zł
  • Budowa budynku w rejonie Poznańskiej i Bogusza (kontynuacja prac) – 4,8 mln zł
  • Przebudowa szkoły w Lenartowicach (kontynuacja) – 2,4 mln zł
  • Budowa budynku mieszkalnego przy Podgórnej (kontynuacja) – 1,1 mln zł
  • Rozbudowa serwerowni w urzędzie w Pleszewie w ramach programu Cyfrowa gmina – 654 tys. zł
  • Budowa instalacji fotowoltaicznej na budynkach użyteczności publicznej – 600 tys. zł
  • Modernizacja drogi w Jankowie – 470 tys. zł
  • Budowa ul. Cedrowej i Magnoliowej w Marszewie – 300 tys. zł
  • Budowa boiska w Taczanowie Drugim (dokumentacja) – 200 tys. zł
 

Głosowanie nad budżetem Pleszewa na rok 2023 zaplanowano pod koniec grudnia. Wówczas odbędzie się sesja. Do tematu wrócimy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy