Reklama

Koronawirus. Nowe decyzje rządu. Kiedy szczepione będą dzieci?

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 06:11
Autor:

Koronawirus. Nowe decyzje rządu. Kiedy szczepione będą dzieci?   - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Są nowe decyzje rządu w sprawie szczepienia dzieci. Konkretnie chodzi o szesnastolatków i siedemnastolatków. Już wkrótce młodsza część naszego społeczeństwa – jak mówił na dzisiejszej konferencji prasowej – w środę 12 maja - premier, Mateusz Morawiecki – będzie mogła zostać zaszczepiona.

Reklama

Szczepionki – innej formy walki z koronawirusem – nie ma. Dlatego od kilku miesięcy szczepimy się w ramach Narodowego Programu Szczepień.

System działa. Zachęcam wszystkich, żeby się szczepili zgodnie z harmonogramem. To jedyne remedium powrotu do normalności – mówił dziś – 12 maja na konferencji prasowej premier, Mateusz Morawiecki.

Dodał, że aby uniknąć czwartej fali szczepienia muszą być jak najszybsze.

CZYTAJ TAKŻE: Pleszewskie pielęgniarki i położne strajkowały w Warszawie

Pleszew. Koronawirus. 35 dni między dawkami

Już 31 mln dorosłych Polaków – jak wyliczają rządzący - ma wystawione skierowania na szczepienia. Żeby wszystko szło sprawnie w Narodowym Programie Szczepień wprowadzono kilka zmian. Ta ostatnia – ważna – dotyczy skrócenia okresu między pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciw koronawirusowi. Teraz jeśli chodzi o szczepionki firm – Pfizer, Moderna i AstraZeneca - wystarczy poczekać 35 dni. Tak informował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień - Michał Dworczyk. Dodał, że zmiany te będą dotyczyć tych osób, które zapisywać będą się na szczepienie od 17 maja.  

- Wszyscy, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, będą mieli z automatu skrócony termin między dawkami - powiedział minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Ale uwaga – pacjenci, którzy już przyjęli pierwszy zastrzyk, też mogą dostać drugą dawkę szybciej. Ale nie stanie się to z tzw. automatu. Muszą oni w sprawie przyspieszenia terminu podania drugiej dawki sami skontaktować się z punktem szczepień, w którym dostali pierwszą dawkę.  I właśnie tam ustalić ewentualne zmiany w terminach.

Pleszew. Koronawirus. Co z nastolatkami?

Wszyscy, którzy do 9 maja 2021r. skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce szczepienia przeciw koronawirusowi. A co z młodszymi? Co np. z tymi powyżej 16. roku życia?

W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 oraz 17-latków – chcemy udostępnić możliwość zaszczepienia tej młodszej części naszego społeczeństwa– mówił na konferencji prasowej w środę - 12 maja – premier Mateusz Morawiecki.

Do piątku – 14 maja - znane mają być szczegóły szczepienia szesnastolatków i siedemnastolatków. Jak dodał minister zdrowia - Adam Niedzielski – wymagana będzie zgoda rodzica.

Pleszew. Koronawirus. Rejestracja na szczepienia

Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie.

Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień. Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany.

Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.