Reklama

Pleszew. Koronawirus. Zmiany w programie szczepień. Jesteś po pierwszym zastrzyku? Sprawdź, czy możesz szybciej dostać drugą dawkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszew. Koronawirus. Zmiany w programie szczepień. Jesteś po pierwszym zastrzyku? Sprawdź, czy możesz szybciej dostać drugą dawkę - Zdjęcie główne

Zmiany w programie szczepień. Jesteś po pierwszym zastrzyku? Sprawdź, czy możesz szybciej dostać drugą dawkę

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Odstęp między dawkami szczepionki przeciw koronawirusowi skrócono do 35 dni – czyli do 5 tygodni. Dotyczy to tych, którzy rejestrować się będą od 17 maja. Co z kolei z pacjentami, którzy przyjęli już preparat? Czy drugą dawkę mogą dostać szybciej? Jest decyzja.

Zaszczepienie jak największej liczby osób i to jak najszybciej przeciw koronawirusowi – to priorytet Narodowego Programu Szczepień. Wszystko po to, by - jak mówił już wcześniej premier Mateusz Morawiecki - do końca sierpnia zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych. Stąd przyspieszenie.

Najpierw dotyczyło ono e-skierowań na szczepienia. Dziś sytuacja jest taka, że wszyscy, którzy do 9 maja skończyli 18 lat mogą już wybrać swój termin i miejsce podania szczepionki. Ale to nie koniec. Zdecydowano też o kolejnym przyspieszeniu. Polega ono na skróceniu okresu między pierwszą a drugą dawką szczepionki. 

Koronawirus. Kiedy druga dawka? 

Pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki na Covid-19 wystarczy poczekać 35 dni – czyli 5 tygodni. Tak poinformował wczoraj – 10 maja – na konferencji prasowej - szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień - Michał Dworczyk. Dotyczy to wszystkich typów szczepionek firm – Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Jak to wyglądać będzie w praktyce? Otóż w przypadku Moderny i Pfizera skrócono czas z 42 dni do wspomnianych 35 dni. Natomiast jeszcze większe zmiany dotyczą szczepionki AstraZeneki. W tym przypadku czas podania drugiej dawki skrócono z 84 do 35 dni.

Koronawirus. Co z tymi, którzy są po pierwszej dawce?

 Zmiany te wchodzą w życie 17 maja. Ale uwaga – będą dotyczyć tych osób, które zapisywać będą się na szczepienie właśnie od 17 maja. 

- Wszyscy, którzy od 17 maja będą rozpoczynali swoje szczepienie, będą mieli z automatu skrócony termin między dawkami - powiedział minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień

I od razu pojawiły się pytania – co z pacjentami, którzy już przyjęli pierwszy zastrzyk, czy oni mogą też dostać drugą dawkę w skróconym terminie?

Okazuje się, że mogą. Ale nie stanie się to z tzw. automatu. Muszą oni w sprawie przyspieszenia terminu podania drugiej dawki sami skontaktować się z punktem szczepień, w którym dostali pierwszą dawkę.  I właśnie tam ustalić ewentualne zmiany w terminach. 

Koronawirus. Rejestracja na szczepienia 

Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień.

Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy