Reklama

Ksiądz oskarżony o molestowanie ministranta nie poniesie kary

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ksiądz oskarżony o molestowanie ministranta nie poniesie kary  - Zdjęcie główne

Ksiądz Arkadiusz H. przed sądem w Pleszewie - 2 marca 2021 r.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ksiądz Arkadiusz H. nie odpowie za molestowanie ministranta. Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił pierwszy wyrok 3 lat bezwzględnego więzienia i umorzył postępowanie. Zdaniem sądu sprawa księdza uległa przedawnieniu.

28 października Sąd Okręgowy w Kaliszu ogłosił, że 20 maja 2015 minął termin karalności księdza i uchylił poprzedni wyrok, a sprawa została umorzona.

Sąd podkreślił przy tym, że nie jest to uniewinnienie, ale pokrzywdzonym pozostaje w tej sytuacji tylko postępowanie cywilne. Stronom zaś kasacja do Sądu Najwyższego.

Proces księdza Arkadiusza H. 

Przypomnijmy. W głośnym filmie braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego" Arkadiusz H. został oskarżony przez trzech dorosłych dziś mężczyzn o wykorzystywanie seksualne. Do przestępstw miało dochodzić, kiedy ofiary były ministrantami w dwóch parafiach diecezji kaliskiej: w Sycowie oraz Pleszewie.

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 52-letniemu księdzu Arkadiuszowi H. Prokurator zarzucił Arkadiuszowi H., że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę pokrzywdzonego. 

Proces przed Sądem Rejonowym w Pleszewie ruszył 2 marca 2021r. Ks. Arkadiusz H. przyznał się do zarzutów i przeprosił wówczas pokrzywdzonego Bartłomieja P.

Zarzut, o którym tutaj mowa został przeze mnie popełniony. (...) Chcę z głębi serca pokornego bardzo serdecznie przeprosić. Jeszcze raz powtarzam - bardzo mocno przeprosić pana Bartłomieja P., który wnosi dzisiaj w swoim oskarżeniu. Mam świadomość i poczucie ogromnej szkody, jaką przez swoją słabość ludzką, nieudolność, grzeszność dokonałem wobec pana Bartłomieja – powiedział w sądzie Arkadiusz H.

Sąd pierwszej instancji skazał księdza Arkadiusza H. na 3 lata bezwzględnego więzienia, oraz 10 lat zakazu pracy z dziećmi.

Rozprawa apelacyjna Arkadiusza H. 

15 października ruszyła rozprawa apelacyjna  w sprawie Arkadiusza H.

Warto zaznaczyć, że apelację złożyła zarówno prokuratura jak i obrońca oskarżonego - oskarżyciel uznał, że wyrok był za niski i żądał 6 lat pozbawienia wolności. Obrona z kolei wnosiła o zmniejszenie wyroku - na rok i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Dziś – 28 października – Sąd Okręgowy w Kaliszu stwierdził przedawnienie karalności i umorzył postępowanie. Termin przedawnienia zdaniem sądu minął 20 maja 2015 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE