Reklama

Rozprawa księdza Arkadiusza H. Prokurator domaga się 6 lat pozbawienia wolności [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Sądzie Okręgowym w Kaliszu odbyła się rozprawa apelacyjna - w sprawie księdza Arkadiusza H. Poniżej prezentujemy relację na żywo z sali rozpraw.

W głośnym filmie braci Sekielskich pt. "Zabawa w chowanego" Arkadiusz H. został oskarżony przez trzech dorosłych dziś mężczyzn o wykorzystywanie seksualne. Do przestępstw miało dochodzić, kiedy ofiary były ministrantami w dwóch parafiach diecezji kaliskiej: w Sycowie oraz Pleszewie.

Ksiądz Arkadiusz H. otrzymał zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 52-letniemu księdzu Arkadiuszowi H. 

Podczas pierwszej rozprawy ksiądz Arkadiusz H. przyznał się do winy.

- Ludzka słabość spowodowała, że dzisiaj, na podstawie także minionych miesięcy, wielu przemyśleń, wielu modlitw, przeproszenia w duchu i modlitwy wstawienniczej w intencji osoby pokrzywdzonej, raz jeszcze wyznaję ze skruchą swoją winę. I proszę pana Bartłomieja B. o wybaczenie moich słabości, moich grzechów i wnoszę o łaskę takiego braterskiego pojednania – jeśli jest to możliwe – ze strony osoby pokrzywdzonej przeze mnie. Bardzo serdecznie żałuję raz jeszcze. I mam świadomość, tak wiele zła swoją słabością, grzesznością dopuściłem się wobec pana Bartłomieja – mówił podczas rozprawy w pleszewskim sądzie Arkadiusz H. 

Przypomnijmy: Prokurator wnosił o 6 lat pozbawienia wolności dla Arkadiusza H. Z kolei obrońca o rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na okres 5 lat. 

Ostatecznie sąd w Pleszewie uznał Arkadiusza H. za winnego. Karą są 3 lata pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania zawodu nauczyciela lub opiekuna dzieci i młodzieży na okres 10 lat.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniany wyrok nie był prawomocny. 4 kwietnia do Sądu Rejonowego w Pleszewie wpłynęły wniesione w terminie apelacje zarówno obrońcy oskarżonego oraz Prokuratury Rejonowej w Pleszewie.

- W pierwotnym wniosku prokuratora propozycja kary wynosiła 6 lat i po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku, prokurator podtrzymał swoje zdanie, dlatego zdecydował się wnieść apelację - mówił prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Sąd Rejonowy w Pleszewie przesłał akta sprawy do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który wyznaczył termin rozprawy apelacyjnej na piątek - 15 października. Warto zaznaczyć, że apelację złożyła zarówno prokuratura jak i obrońca oskarożonego - oskarżyciel uznał, że wyrok był za niski i żąda 6 lat pozbawienia wolności. Obrona z kolei wnosi o zmniejszenie wyroku - na rok i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu. 

[AKTUALIZACJA - INFORMACJE NA BIEŻĄCO Z ROZPRAWY]

Rozprawa apelacyjna w Sądzie Okręgowym w Kaliszu

Godz. 11.30

Trwa rozprawa apelacyjna w sprawie księdza Arkadiusza H. Na sali nie ma ani oskarżonego, ani poszkodowanego. 

Prokurator domaga się 6 lat pozbawienia wolności dla Arkadiusza H. 

- Zasądzona kara jest niewspółmiernie niska -  mówi prokurator Piotr Miniecki i prosi o nieuwzględnienie apelacji obrońcy.

Co na to obrona Arkadiusza H.?

Postawa procesowa oskarżonego zasługuje na aprobatę okoliczności łagodzącej. Nie możemy relatywizować przyznania się do winy. Linią oskarżonego było przyznanie się do winy, ale były też elementy dodatkowe: skrucha i prośba o wybaczenie. Powiedzenie tych słów przed sądem publicznie wymagało odwagi cywilnej, m.in. ze względu na bardzo duże zainteresowanie mediów i społeczeństwa  - mówi Michał Królikowski obrońca z urzędu Arkadiusza H. 

Na sali rozpraw obecna była także oskarżyciel posiłkowa

Oskarżony wykorzystał relacje i swoją pozycję, by popełnić czyny mu zarzucane - przypominała Kinga Marchwicka-Sobocka.

Sprawa księdza Arkadiusza H. - będzie kolejna analiza kwestii przedawnienia

Podczas rozprawy przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Marek Bajger, zapytał m.in. strony postępowania o to - czy chcą zająć stanowisko odnośnie kwestii "przedawnienia czynu karalnego". Zarówno obrona jak i prokuratura nie zgłosiły takiej potrzeby - i pozostawiły tę sprawę do uznania sądu. Przypomnijmy: sprawa ewentualnego przedawnienia była już analizowana przez sąd w Pleszewie, jednak taki obowiązek ma również sąd kolejnej instancji. Warto zaznaczyć, że przepisy odnośnie przedawnienia karalności - przez lata wielokrotnie się zmieniały.

Kiedy zapadnie wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu sprawie księdza Arkadiusza H.?

Ostatecznie sąd postanowił - z uwagi na konieczność zbadania sprawy ewentualnego przedawnienia - odroczyć ogłoszenie wyroku do 28 października.  

Trwa cywilny proces o odszkodowanie od Diecezji Kaliskiej

Przypominamy, że równocześnie przed Sądem Okręgowym w Kaliszu toczy się proces cywilny - wytoczony przez pokrzywdzonego przez Arkadiusza H., przeciwko kaliskiej Kurii - chodzi o o wypłacenie znacznego zadośćuczynienia.  

WIĘCEJ PRZECZYTASZ W PAPIEROWYM WYDANIU "ŻYCIA PLESZEWA"

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy