Reklama

Pleszew. Wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H. Sąd: uznaje go za winnego [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pleszew. Dziś - 8 marca - zapadnie wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H. Posiedzenie w pleszewskim sądzie rozpocznie się o godz. 13.00.

Dziś - 8 marca - w pleszewskim sądzie zapadł wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H. - który jest oskarżony o molestowanie seksualne

INFORMACJA JEST AKTUALIZOWANA - wciśnij F5 lub odśwież stronę.

Pleszew. Proces. Ksiądz Arkadiusz H. przed sądem

Przypomnijmy: 2 marca -  w Sądzie Rejonowym w Pleszewie ruszył  proces księdza Arkadiusza H. O duchownym zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", w którym ofiary oskarżyły go o wykorzystywanie seksualne. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Pleszew. Ksiądz Arkadiusz H. przyznał sie do winy

Podczas procesu ksiądz Arkadiusz H. przyznał się do winy.

Ludzka słabość spowodowała, że dzisiaj, na podstawie także minionych miesięcy, wielu przemyśleń, wielu modlitw, przeproszenia w duchu i modlitwy wstawienniczej w intencji osoby pokrzywdzonej, raz jeszcze wyznaję ze skruchą swoją winę. I proszę pana Bartłomieja B. o wybaczenie moich słabości, moich grzechów i wnoszę o łaskę takiego braterskiego pojednania – jeśli jest to możliwe – ze strony osoby pokrzywdzonej przeze mnie. Bardzo serdecznie żałuję raz jeszcze. I mam świadomość, tak wiele zła swoją słabością, grzesznością dopuściłem się wobec pana Bartłomieja – mówił podczas rozprawy w pleszewskim sądzie Arkadiusz H. 

Pleszew. Proces księdza Arkadiusza H. Zeznania świadków.

3 marca - podczas drugiego dnia rozprawy - usłyszeć można było wstrząsające zeznania świadków.

- Był jeden wspólny wyjazd w góry. Dziewczyny nocowały osobno, chłopacy osobno. Na tym jednym wyjeździe był problem z noclegiem. Wszyscy nocowali razem. Słyszałam słowa: zrób mi loda. To było dla mnie trudne, były emocje, odczucia. Ale nigdy do tego tematu nie wracałam (...) To były słowa wypowiedziane przez mężczyznę. Tam był ksiądz i dwóch chłopaków na tym wyjeździe - zaznawała jedna z osób.

Pleszew. Rozprawa księdza Arkadiusza H. Czego żąda prokurator?

Przypomnijmy: Prokurator wnosi o 6 lat pozbawienia wolności dla Arkadiusza H. 

Ksiądz wiedział, bo to jest w piśmie świętym, jak potraktowani powinni być ci, którzy krzywdzą tych najmniejszych.Psychika pokrzywdzonego została urażona. Propozycja kary, wyważonej, 6 lat pozbawienia wolności. Jest to kara sprawiedliwa.Społeczeństwo musi mieć poczucie sprawiedliwości. W mojej ocenie niedopuszczalne jest zawieszenie kary. Wnoszę o zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakikolwiek sposob przez 8 lat. Zakaz pracy związanej z wychowaniem, leczeniem, edukowaniem i leczeniem dzieci i młodzieży przez 10 lat i poniesienie kosztów procesu - powiedział prokurator. 

Pleszew. Rozprawa księdza Arkadiusza H. Co mówił adwokat pokrzywdzoenego?

Chciałbym, żeby sąd spojrzał na sprawę oczyma wszystkich ofiar oskarżonego.Jesteśmy krajem mentalnie klerykalnym. Nie sam czyn - jak ksiądz dotykał, gdzie ile razy, to nie jest najistotniejsze.To jest moment, w którym ksiądz nałożył na te osoby krzyż.Krzywda wyrządzona dziecku, ten pierwszy kontakt intymny, to rana która nigdy się nie zagoi. Pokrzywdzonymi są również żony, rodzice tych osób - mówił adwokat pokrzywdzonego. 

I dodawał

Oskarżony mówił o swojej grzeszności i słabości. To jest po prostu przestępstwo. Niech ten wyrok będzie znakiem dla wszystkich księży, wszystkich pedofilii, że prędzej czy później spotka ich odpowiedzialność. Niech będzie znakiem dla tych, którzy to ukrywali. Dziękuję mediom za ich pracę. Zło trzeba nazywać złem - podkreślał adwokat pokrzywodzenego. 

Pleszew. Rzprawa księdza Arkadiusza H. Co mówił obrońca?

Obrońca oskrżonego księdza Arkadiusza H. twierdził, że ten zrozumiał swoją winę.

Oskarżony potwierdził swoją winę. Spędziłem z oskarżonym sporo czasu. Śmiem stwierdzić, że swoją winę zrozumiał. Padło słowo "przepraszam". (...)  W tej sprawie może być wymierzona kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. (...) Trzeba wyeksponować okoliczności łagodzące. Oskarżony przyznał się do winy. Nie był osobą karaną. Widzimy człowieka, który sporo dobra innym ludziom dał. Poza sferá życia seksualnego oskarżony zachowuje się normalnie - mówi adwokat oskarżonego. 

Oskarżony oczekuje sprawiedliwej kary. Uważam, że gdyby to nie dotyczyło księdza, wnioski prokuratora byłyby łagodniejsze - mówi obrońca

Obrońca zaznacza, że "oskarżony stracił wszystko":

Stracił grupę ostatnich osób, które do wczoraj przy nim trwały, po tym jak wczoraj poprosił o przebaczenie i przyznał się - mówił obrońca.

Pleszew. Jaką karę wnosi obrońca dla księdza Arkadiusza H.?

Wnoszę o łagodną karę: 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 5 lat - mówił obrońca księdza Arkadiusza H.

Pleszew. Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Kaliszu

Przypomnijmy: Kuria Diecezjalna w Kaliszu wydała oświadczenie po procesie księdza Arkadiusza H. 

Na oświadczenie Kurii bardzo szybko odpowiedzieli bracia Pankowiak. 

Pleszew. Wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H.

Dziś - 8 marca - zapadnie wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H.

Pleszew. Sąd rozpoczął rozprawę, na której ma być odczytany wyrok w sprawie księdza Arkadiusza H.

 

Za chwilę rozpocznie się ogłoszenie wyroku. Oskarżony nie pojawił się dziś - 8 marca - w sądzie.

Sąd uznaje Arkadiusza H. za winnego. Karą są 3 lata pozbawienia wolności.

Sąd orzeka wobec oskarżonego zakaz wykonywania zawodu nauczyciela lub opiekuna dzieci i młodzieży na okres 10 lat.

Wyrok nie jest prawomocny

Ustalenia faktyczne sądu nie budzą wątpliwości - mówi sędzia Krzysztof Urbaniak 

Jak mówi sędzia, zaproponowana przez prokuratora kara 6 lat pozbawienia wolności byłaby karą surową.

Sąd nie przychylił się też do wniosków obrony. 

- W ocenie sądu tylko kara pozbawienia wolności spełni swoją funkcję - mówi sędzia w uzasadnieniu wyroku

Co o wyroku myśli ofiara księdza - Bartłomiej Pankowiak?

ZOBACZ WIDEO:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy