To efekt ustawy z lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, którą zainicjował prezydent Andrzej Duda.
Zgodnie z jej przepisami centra usług społecznych są nową formą organizowania wsparcia dla mieszkańców lokalnych społeczności. Jako jednostki organizacyjne gminy i nowe instytucje lokalnej polityki społecznej mają służyć rozwojowi i integracji usług społecznych organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym. W Polsce działa już ok. 50 takich centrów. Jedno z nich od stycznia jest w Pleszewie.
Co to w praktyce oznacza dla nas mieszkańców?
W CUS każdy, bez względu na dochód i sytuację życiową, otrzyma wsparcie z zakresu szeroko rozumianych usług społecznych - m.in. pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, stypendiów, dodatków czy usług opiekuńczych. Tam załatwimy więc sprawy, którymi do tej pory zajmował się MGOPS. Do katalogu dołączone mają zostać cztery nowe usługi, a w przyszłości może i więcej. Jakie? Tego dowiemy się niebawem. Wkrótce CUS ma opublikować wyniki diagnozy, która była prowadzona w celu określenia potrzeb mieszkańców. Pleszewianie będą mogli zgłaszać do niej swoje uwagi.
– Myślimy m.in. o pomocy psychologicznej, klubu rodziny w zakresie emocjonalnym, mobilnym rehabilitancie czy usługach sprzątania. To jednak jeszcze dopiero pomysły, kierunek wskaże nam dopiero diagnoza działań, która zostanie przeprowadzona – mówiła już kilka miesięcy temu wiceburmistrz Izabela Świątek.
Póki co CUS informuje:
- Centrum Usług Społecznych będzie koordynatorem oferowanych działań i usług oraz źródłem informacji o dostępnych dla was usługach społecznych. Wszystkie dotychczasowe działania Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie będą realizowane w niezmienionej formie.
Na funkcjonowanie centrum w Pleszewie zdobyto ok. 2,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej.
- Przekształcenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych możliwe jest dzięki dofinansowaniu pozyskanego z projektu unijnego pn. "Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych" w ramach priorytetu 6 "Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym", Działania 06.13 "Usługi społeczne i zdrowotne" Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 - informują jego przedstawiciele.
Centrum Usług Społecznych w Pleszewie znajduje się tam, gdzie do tej pory funkcjonował MGOPS, czyli na ul. Słowackiego 19A. Siedziba jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00.
O planach na działanie CUS w Pleszewie przeczytacie na naszej stronie więcej już niebawem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.