Reklama

Mieszkańcy Chocza zdecydowali. Na co przeznaczą przyszłoroczny fundusz sołecki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkańcy Chocza zdecydowali. Na co przeznaczą przyszłoroczny fundusz sołecki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Choczanie zdecydowali już na co przeznaczą przyszłoroczny fundusz sołecki. – Robimy, co jest możliwe, ale nie wszystko da się pogodzić – mówi przewodniczący zarządu miasta Chocz, Tadeusz Lewicz.

Gmina Chocz po raz kolejny postanowiła uwzględnić w swoim budżecie fundusz sołecki. Jak zawsze - to mieszkańcy poszczególnych miejscowości decydują na co przeznaczone zostaną wydzielone w jego ramach środki. 

- Dzięki ustawie z dnia 21 lutego 2014 roku o funduszu sołeckim nastąpił w naszej gminie znaczny wzrost aktywności społecznej i inicjatyw obywatelskich - poinformował chocki urząd. 

Tym razem z budżetu gminy Chocz na fundusz ten wyodrębnione zostało 332 246 zł. Najwięcej środków, bo 53 971 zł, wykorzysta miasto Chocz. Na co dokładnie zostaną tam przeznacze w przyszłym roku pieniądze? Zobacz, jak zdecydowali mieszkańcy.    

Potrzeb jest wiele 

Do zarządu miasta Chocz, w związku z funduszem sołeckim, trafiło w tym roku osiem wniosków. Te zostały poddane głosowaniu na wrześniowym zebraniu. Licznie zgromadzeni mieszkańcy ostatecznie wybrali cztery projekty – bo na realizację większej ilości, nie wystarczyłoby środków. Jak zauważa przewodniczący zarządu miasta, wiele zgłoszonych w tym roku potrzeb podobnych było do tych z roku minionego.

Gminny Ośrodek Kultury, z którego zasobów korzystają wszystkie organizacje działające na terenie gminy, przeznaczy na wyposażenie kuchni – zmywarkę, regały oraz przybory kuchenne - 20 tys. zł. Ratownicy z miejscowego OSP wykorzystają 15 tys. na zakup środków ochrony indywidualnej, do której zaliczają się m.in. aparaty ochrony dróg oddechowych, ubrania, rękawice czy obuwie specjalne. 

- W zeszłym roku udało nam się zakupić dwa z wymaganych czterech aparatów i dzięki temu jesteśmy w połowie wymiany naszych starych już 38 letnich aparatów ochrony dróg oddechowych, które zabezpieczają strażaków podczas działań w warunkach pożarowych - poinformowało OSP.

Z przyszłorocznego funduszu skorzysta też klub sportowy Prosna - Chocz - Kwileń. Sportowcy na cele bieżące będą mieli do dyspozycji 10 tys. Tradycyjnie mieszkańcy wyodrębnili również środki na organizację corocznych imprez - powitanie lata oraz dzień dziecka - łącznie niecałe 9 tys. zł. 

- Robimy, co jest możliwe, ale nie wszystko da się pogodzić - podsumowuje podział przyszłorocznego funduszu sołeckiego przewodniczący zarządu miasta Chocz - Tadeusz Lewicz.  

Plany na przyszłość

Gospodarz Chocza dostrzega też inne potrzeby lokalnej społeczności. Podkreśla, że zależałoby mu na poprawieniu bezpieczeństwa na trasie prowadzącej nad Prosnę, a dokładnie - zbudowaniu ścieżki rowerowej, która biegłaby od rynku do samego brzegu rzeki.

- Chcemy iść w kulturę nad Prosną. Tam powstała już altanka rekreacyjna - mówi Tadeusz Lewicz. 

Poza tym przewodniczący zarządu liczy się z opiniami mieszkańców dotyczącymi złej jakości chodników w rynku. To kwestia, która podnoszona jest w mieście od lat. Dlatego chciałby, by w przyszłości doszło do ich przebudowania.

- Uważam, że takie rzeczy są ważne i przysłużyłby się społeczeństwu – podsumowuje.

Odnowione trybuny

Miasto Chocz się zmienia – również dzięki pieniądzom uzyskiwanym z funduszu sołeckiego. Obecnie na ukończeniu jest inwestycja, w ramach której zmodernizowany zostanie kompleks sportowy znajdujący się przy miejscowym zespole szkół. Na tamtejszym boisku montowane jest właśnie zadaszenie i piłkochwyty. Dokonano też utwardzenia nawierzchni. Cała inwestycja kosztowała aż 150 tys. zł. 

- 25 tys. zł przeznaczyliśmy z funduszu sołeckiego, od Marszałka otrzymaliśmy 50 tys. zł. a 75 tys. zł dołożyła gmina – wylicza Tadeusz Lewicz. 

I jak mówi – było warto. Z nowości będzie mógł skorzystać bowiem każdy, kto postanowi wybrać się na boisko.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy