Reklama

Latami wyczekiwały poradni w mieście. Jak oceniają jej funkcjonowanie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Kobiety, które nie były u ginekologa latami, teraz korzystają z wizyt – mówi Małgorzata Wróblewska z Chocza. Położna cieszy się, że w 2020 r. - po długich oczekiwaniach - reaktywowano w mieście poradnię ginekologiczną. Jak jej funkcjonowanie oceniają same pacjentki?

Mieszkanki Chocza przez wiele lat pozbawione były miejscowej opieki ginekologicznej. Działająca przez 30 lat – i dobrze prosperująca w opinii pacjentek - poradnia „K” - została zamknięta nagle w 2012 r.

Paradoksalnie doprowadziły do tego zmiany w polityce NFZ, które miały zwiększyć dostępność usług ginekologicznych na terenach wiejskich. O ponowne otwarcie poradni ginekologicznej kobiety z Chocza zabiegały przez kolejne lata. Starało się też o to Pleszewskie Centrum Medyczne oraz władze miasta. 

Jest poradnia 

W końcu w grudniu 2020 r. reaktywowano poradnię. I lekarz ginekolog znowu zaczął przyjmować pacjentki. Doprowadziły do tego udane negocjacje.

- Dzięki ludziom o dobrych sercach udało się. Dziękujemy prezesowi Pleszewskiego Centrum Medycznego - Błażejowi Górczyńskiemu oraz dyrektorowi do spraw medycznych PCM - Ryszardowi Bosackiemu, a także szefostwu NFZ – mówiła Magdalena Marciniak, sekretarz gminy Chocz. 

Spełnione oczekiwania

Co o reaktywacji sądzą korzystające z usług ginekologa kobiety?

- Panie w Choczu są bardzo zadowolone. Po latach oczekiwań spełniono ich wszystkie życzenia – mówi nam Małgorzata Wróblewska, położna środowiskowa z gminy Chocz oraz miejscowa radna.

Kobieta na co dzień odwiedza potrzebujące pacjentki. Przy okazji zbiera ich opinie o miejscowej poradni.

- Wcześniej trzeba było dojechać – a to nie miał kto zawieźć, były kolejki, itd. Teraz numer wisi w przychodni, jest powszechnie znany - wystarczy, się zarejestrować - mówi.

Rejestracja do lekarza odbywa się za pośrednictwem Pleszewskiego Centrum Medycznego pod numerem tel. - 62 74 20 807. Wizyty w Choczu - mają miejsce raz w tygodniu – w poniedziałki.

- Terminy nie są aż tak odległe. W pilnych sprawach można zostać przyjętym w danym dniu, więc panie są spokojne – dodaje położna. 

Dbają o zdrowie

Powrót przychodni ma duży wpływ na zdrowie mieszkanek Chocza.

- Dostępność jest ważna. Zwłaszcza dla starszych pań, bo one nie mogły się wybrać do okolicznych miast, a tutaj się zarejestrują i zaczynają dbać o swoje zdrowie. Kobiety, które nie były u ginekologa latami, teraz korzystają z tych wizyt – zauważa Małgorzata Wróblewska.

W przychodni przyjmuje lekarz ginekolog - Kamil Wawrzyniak.

– Pacjentki są bardzo zadowolone z doktora. Personel przychodni również służy pomocą – zaznacza Wróblewska.

Zadowolone są też władze Pleszewskiego Centrum Medycznego.

- Cieszy nas otwarcie poza ośrodkiem szpitalnym – w Choczu - własnej poradni ginekologicznej, cieszącej się bardzo dobrą opinią. Dostępność do poradni też ma istotny wpływ na profilaktykę – mówił w dużym wywiadzie dla „Życia Pleszewa” – Błażej Górczyński, prezes PCM w Pleszewie.

O podjęciu dobrych decyzji świadczą tez liczby. W 2021 r. ginekolog udzielił kobietom w Choczu aż 1 017 porad, a tylko w pierwszym półroczu tego roku - 651.

Tekst ukazał się w Życiu Pleszewa - wydaniu 30/2022. Znajdziesz je pod tym linkiem.  

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy