Reklama

Mieszkańcy pytają o kursy autobusów. Burmistrz Pleszewa zapowiada nowy przystanek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. UMiG Pleszew

Mieszkańcy pytają o kursy autobusów. Burmistrz Pleszewa zapowiada nowy przystanek - Zdjęcie główne

Mieszkańcy ulic Kaliskiej, Wschodniej i Polnej w Pleszewie skierowali niedawno do burmistrza pismo, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie w związku z rzekomą likwidacją linii autobusowej PL1 i PL2 na odcinku Kaliska - Wschodnia - Cmentarz Komunalny. Burmistrz uspokaja: trasa na Wschodniej pozostanie, będzie ponadto nowy przystanek w mieście. | foto arch. UMiG Pleszew

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy ulic Kaliskiej, Wschodniej i Polnej w Pleszewie skierowali niedawno do burmistrza pismo, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie w związku z rzekomą likwidacją linii autobusowej PL1 i PL2 - na odcinku Kaliska - Wschodnia - Cmentarz Komunalny. Burmistrz uspokaja: trasa na Wschodniej pozostanie, będzie ponadto nowy przystanek w mieście.

Czy część linii miejskich autobusów w Pleszewie może zostać od nowego roku zlikwidowana? Takie obawy ma część mieszkańców.

Było pismo do burmistrza Pleszewa w sprawie kursu autobusów miejskich

Mieszkańcy ulic Wschodniej, Polnej oraz Kaliskiej napisali niedawno w tej sprawie do burmistrza miasta.

Wspomniany dokument przekazała w ich imieniu radna Renata Garsztka, która - za mieszkańcami - także prosi o pozostawienie kursów na odcinku Kaliska - Wschodnia - Cmentarz Komunalny.

Jak twierdzą mieszkańcy wspomnianej części miasta, dochodziły do nich informacje o rzekomej likwidacji wspomnianego odcinka dla miejskich autobusów.

- Jesteśmy zaniepokojeni informacjami dotyczącymi planowanej likwidacji linii autobusowej PL 1, PL 2 na odcinku Kaliska - Wschodnia - Cmentarz Komunalny - rozpoczynają swoje pismo do burmistrza mieszkańcy.

Jak bowiem podkreślają, ze wspomnianej linii korzysta dziś wiele osób. 

- Mieszkańcy ul. Kaliskiej, Wschodniej jak i przylegającej do niej ul. Polnej sądzą, że utworzona linia jest doskonałym środkiem transportu do centrum miasta. Dla naszej społeczności autobusy komunikacji miejskiej są środkiem, dzięki któremu codziennie dzieci i młodzież może - w sposób bezpieczny - dotrzeć do swoich placówek edukacyjnych, a ich rodzice do pracy. Pragniemy wspomnieć też o seniorach i osobach z niepełnosprawnością fizyczną, którzy to chętnie korzystają z tej linii autobusowej - podkreślają mieszkańcy wspomnianych ulic, wprost prosząc o pozostawienie linii autobusowej na tym odcinku trasy. 

W ich imieniu, o to samo wnioskuje także radna Renata Garsztka, która wystosowała stosowną interpelację.

Co na to burmistrz?

Burmistrz: Linia PL1 i PL2 będzie bez zmian

Włodarz Pleszewa zapewnia mieszkańców, że trasa linii PL1 oraz PL2 - pozostanie niezmieniona. 

- Trasa linii PL1 i PL2 w roku 2023 będzie przebiegała niezmiennie przez ulicę Wschodnią - odpowiada wprost Arkadiusz Ptak.

Będzie nowy przystanek na ul. Sportowej w Pleszewie

To nie koniec. Burmistrz zapowiada także utworzenie w mieście nowego przystanku. Znajdzie się on w rejonie basenu.

- W rozkładzie jazdy pojawi się nowy przystanek autobusowy na ul. Sportowej - przy Parku Wodnym "Planty" - informuje Arkadiusz Ptak.

Miejskie autobusy w Pleszewie działają od 2021 roku

Przypomnijmy: miejska komunikacja działa w Pleszewie od kwietnia 2021 roku. Po Pleszewie oraz Zielonej Łące jeżdżą dwa minibusy - spełniające normę Euro 6. Przewoźnikiem jest miejska spółka - Przedsiębiorstwo Komunalne.

Pomoc na sfinansowanie całego przedsięwzięcia Pleszew pozyskał w ramach rządowego dofinasowania - z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. To 3 zł do każdego wozokilometra. Autobusy posiadają około 10 miejsc siedzących oraz 30 stojących.

Zgodnie z danymi urzędu, miesięcznie autobusami podróżuje kilka tysięcy osób (w zależności od miesiąca).

Ile kosztuje bilet na miejską komunikację w Pleszewie?

Za bilet normalny obecnie trzeba zapłacić 2 zł, a za miesięczny 50 zł (stosowane są przy tym ustawowe ulgi, m.in. dla dzieci do 4. roku życia czy kombatantów). 

Jakie są ulgi na korzystanie z autobusów w Pleszewie?

Warto zaznaczyć, że ze 100 proc. ulgi - czyli za darmo - mogą korzystać osoby dojeżdżające do Pleszewa samochodem, które pozostawią swój pojazd na parkingu zlokalizowanym przy cmentarzu komunalnym - na ul. Piaski lub na ul. Ogrodowej. Warunkiem jest okazanie kierowcy autobusu dowodu rejestracyjnego pojazdu, którym przyjechali. Maksymalnie do bezpłatnego przejazdu uprawnione są 2 osoby.

Za darmo miejskimi autobusami mogą jeździć także osoby dojeżdżające do Pleszewa liniami autobusowymi / kolejowymi innych przewoźników (np. PLA, KLA, SKPL, MZK Ostrów Wielkopolski). Tutaj warunkiem jest okazanie kierowcy autobusu biletu jednorazowego lub miesiącznego zakupionego u wyżej wymienionego przewoźnika i obowiązującego w danym dniu.

Ponadto z 50 proc. zniżki mogą korzystać uczniowie (do 24. roku życia) oraz posiadacze kart "Senior PPL 60+" czy "Rodzina PPL 3+", a także krwiodawcy.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy