Na początku spotkania w Domu Seniora w Sośnicy funkcjonariusze - wśród nich kierownik posterunku policji w Dobrzycy - asp.szt. Marcin Chwiałkowski, profilaktyk społeczny - asp. szt. Monika Lis-Rybarczyk, oficer prasowy - asp. szt. Monika Kołaska oraz dzielnicowy z Dobrzycy - mł.asp. Przemysław Kaczmarek - omówili sposoby działania oszustów. Przestrzegano przed popularnymi metodami wyłudzania, takimi jak oszustwa „na policjanta” czy „na wypadek”. Zwrócono również uwagę na nowe formy przestępstw, m.in. tzw. spoofing, czyli podszywanie się pod inne numery telefonów, oraz próby wyłudzeń pod pretekstem kontaktu z bankiem. Policjanci przekazali praktyczne wskazówki, jak unikać takich zagrożeń.
Oszukują podczas pokazów
Powiatowy Rzecznik Konsumentów, Małgorzata Nadera, ostrzegała przed pochopnym zawieraniem umów i zbytnią ufnością wobec akwizytorów.
W swojej prezentacji sporo miejsca poświęciła pokazom, podczas których często dochodzi do oszustw. Małgorzata Nadera omówiła także prawa jakie przysługują konsumentom oraz możliwości reklamacji z tytułu rękojmi i odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Rzecznik przestrzegała przed podpisywaniem umów bez czytania i zrozumienia ich treści, nieprzemyślanymi zakupami podczas pokazów, czy osobami podszywającymi się pod sprzedawcę prądu, dostawcę telewizji oraz zapraszającymi na rzekome bezpłatne badania lekarskie - wylicza Monika Kołaska z KPP w Pleszewie.
„Na pracownika banku”
Grzegorz Lesiewicz z pleszewskiego oddziału ZUS zachęcał seniorów do korzystania z kont bankowych i przedstawił dostępne dla nich świadczenia, m.in. świadczenie wspierające, uzupełniające oraz dodatek dopełniający. Podkreślił, że pracownicy ZUS nie odwiedzają mieszkańców w celach finansowych i ostrzegał przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które mogą służyć do wyłudzania danych.
Bezpieczeństwo na drodze i w domu
W kolejnej części debaty poruszono temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci przypomnieli o obowiązku noszenia odblasków po zmroku poza obszarem zabudowanym i o zasadach bezpiecznego poruszania się pieszych oraz kierowców, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Uczestnikom zaprezentowano również aplikacje "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda".Na zakończenie przedstawiono kampanię „Stop włamaniom do domów”, która ma na celu przypomnienie zasad zabezpieczania mieszkań i domów. Kampania jest wspólną inicjatywą państw europejskich w ramach EUCPN i EUROPOLU.
Wszyscy uczestnicy spotkania w Sośnicy otrzymali opaski odblaskowe, które mają poprawić ich widoczność i bezpieczeństwo na drodze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.