reklama

Pleszew. Rocznica odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Pleszew. Rocznica odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pleszew. Tegoroczne święto odzyskania przez Polskę niepodległości było inne niż zawsze. Z powodu trwającej pandemii obchody narodowego święta ograniczyły się do mszy św. i złożenia kwiatów.

 

O godz. 10.00 w kościele farnym w Pleszewie odbyła się dziś - 11 listopada - msza św. od władz Pleszewa - w intencji ojczyzny.

Po niej złożono kwiaty pod murem pamięci.

 

Przypomnijmy: data święta upamiętniającego odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, była w II Rzeczypospolitej sprawą dyskusyjną.

W okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 roku należałoby uznać za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W okresie międzywojennym to jednak 11 listopada był obchodzony jako nieoficjalne Święto Niepodległości, celebrowane zwłaszcza przez wojskowych. Data ta upamiętniała dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Także 11 listopada Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące I wojnę światową.

Dopiero w 1937 roku Sejm RP ustanowił państwowe obchody Święta Niepodległości. Ustawa z 23 kwietnia tego roku głosiła, że: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

W 1945 ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe. Święto Niepodległości 11 listopada zostało przywrócone ustawą sejmową w 1989 roku.

 

A jak dawniej obchodzono święto odzyskania niepodleglości w Pleszewie? Zapraszamy do lektury archiwalnego tekstu: Obchody 10-lecia odzyskania niepodległości w II Rzeczypospolitej

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE