Reklama

Pleszew. Startuje Senioralne Centrum Wolontariatu

Opublikowano: śr, 11 lip 2018 14:01
Autor:

Pleszew. Startuje Senioralne Centrum Wolontariatu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Projekt Senioralnego Centrum Wolontariatu potrwa do końca roku. Do udziału w nim zostanie zaproszonych 100 seniorów w wieku 55+ oraz 20 koordynatorów z organizacji pozarządowych i instytucji. - Chcemy to rozkręcić i choć formalnie program jest do końca roku, my chcemy, żeby to w CWIO zostało - mówi Lucyna Roszak, koordynatorka projektu, szefowa pleszewskiego centrum wolontariatu, prezes Fundacji Animacja.

- Starszych ludzi jest coraz więcej. Pracujemy już z nimi jakiś czas. Wielu jest niestety takich, którzy tracą sprawność fizyczną. Nie wychodzą z domów, nie spotykają się z ludźmi, potrzebują kontaktu, rozmowy, albo po prostu pobycia z nimi. I właśnie do nich chcemy wysłać naszych seniorów-wolontariuszy - objaśniała na koferencji prasowej Lucyna Roszak. Z rozmów o sytuacji osób starszych oraz z dyskusji z tymi, którzy już przychodzą do Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich na rozmaite spotkania, warsztaty lub po prostu na herbatę - powstał właśnie pomysł senioralnego centrum.

Projekt ma zostać skierowany właśnie do osób, które chcą się włączyć w jakiekolwiek działania, choćby jeden raz. - Dla nich mamy szkolenia, aby dowiedzieli się, czym jest wolontariat. Będą także warsztaty uczące nowych umiejętności, aby ich dobrze przygotować do pomocy innym - wyjaśniała Lucyna Roszak. Drugą grupą będą właśnie potrzebujący wsparcia seniorzy. - Osoby, które mają ograniczoną możliwość poruszania się. To bardzo ważna grupa i zachęcamy do zgłaszania się do nas! - apelowała koordynatorka projektu. Trzecia grupa, do której jest skierowany projekt, to instytucje, organizacje pozarządowe, które mają pomóc w jego realizacji. - Aby znalazły miejsce dla seniorów podczas organizowania swoich wydarzeń, bo ludzie chcą, ale trzeba dać im zajęcie - podkreślała Lucyna Roszak.

W ramach projektu powstanie wypożyczalnia gier planszowych, zakupione zostaną dwa laptopy, tablety, program komputerowy do ćwiczenia pamięci, drobny sprzęt rehabilitacyjny, dwa rowery oraz zrobione pakiety motywujące wolontariuszy, takie jak: koszulka, nerka czy plecaczek. Zostanie wyremontowana kuchnia w CWIO oraz podłoga Planuje się także zorganizowanie 10 akcji społecznych i to nie tylko w mieście, ale również w gminach. - Dodatkowo zrobimy trzy koncerty na 100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwszy będzie 27 lipca na rynku. Będziemy mieć artystów z operetki poznańskiej - informowala Lucyna Roszak.

Ambasadorką projektu jest Irena Kuczyńska, dawniej dziennikarka, dziś bloggerka. Ona zajmie się także prowadzeniem FB senioralnego centrum. - Osoby, które są już poza pracą zawodową, potrzebują jakiegoś zajęcia. Chcą gdzieś należeć, czuć swoją wartość. A z drugiej strony są ci seniorzy, którzy są zamknięci w domach z powodu - najczęściej - chorób. Do nich możemy iść, im i sobie możemy pomóc - mówiła Irena Kuczyńska. Wiceburmistrz Arkadiusz Ptak podkreślał, że 20-30 lat temu, gdy rodziny były wielopokoleniowe, takich potrzeb nie było. Dziś aktywizacja seniorów, których przybywa także w Pleszewie, jest wyzwaniem dla całej zachodniej Europy.

Biuro rekrutacji wolontariuszy-seniorów będzie w CWIO na ul. Krzywoustego 3. Będą je prowadzić Marika Włodarczyk i Emilia Golińska. - Można do nas przyjść w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek, od godz. 10.00 do 18.00. Wszystko wyjaśnimy, opowiemy, na czym polega wolontariat. Będziemy też poszukiwać osób, które pomocy potrzebują - we współpracy z organizacjami i instytucjami - wyjaśniała Marika Włodarczyk. Emilia Golińska podkreślała, że wolontariuszem może zostać każdy. A zajęcia, aktywności i warsztaty dla seniorów, którzy się zgłoszą, będą organizowane na bieżąco. - Nie trzeba decydować się na stałą współpracę z nami, można na przykład przyjść tylko raz lub dwa, zachęcamy! - podkreśla Lucyna Roszak. 

W projekt są zaangażowani: Lucyna Roszak, Emilia Golińska, Marika Włodarczyk, Anika Djoniziak, Irena Kuczyńska, Justyna Zawieja, UMiG Pleszew, PZERiI, PUTW, Pleszewska Rada Seniorów, PCPR, MGOPS. Przy pisaniu projektu pomogła Ania Skibińska z LGD z Czermina. Jest on dofinansowany przez Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej z funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Telefon kontaktowy: 519-555-974

Pierwsze szkolenia o wolontariacie: 1.08, 8.08, 22.08, 29.08 - godz. 14.00-16.00
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.