reklama

Pleszew. Światowy Dzień Chorych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszew. Światowy Dzień Chorych - Zdjęcie główne

Kościelna Wieś. Światowy Dzień Chorych 2017

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 1993 roku kościół katolicki obchodzi 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes, Światowy Dzień Chorych. Ustanowił go św. Jan Paweł II, jako odpowiedź na zgłaszane od wielu lat z różnych stron świata prośby i postulaty, aby jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, których dotyka cierpienie fizyczne i duchowe.
reklama

Św. Jan Paweł II, ogłaszając Światowy Dzień Chorych podkreślił, że celem tej inicjatywy jest pobudzenie wrażliwości wiernych i całego Kościoła

„I w konsekwencji wielu instytucji katolickich, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenia w duszpasterstwo służby zdrowia diecezji, wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych; popierania coraz bardziej owocnej służby wolontariatu; przypominania o potrzebie duchowej i moralnej formacji pracowników służby zdrowia; ukazywania znaczenia opieki duchowej nad chorymi ze strony kapłanów diecezjalnych i zakonnych, jak również tych wszystkich, którzy żyją i pracują obok cierpiących".

reklama

Pleszew. Światowy Dzień Chorych

Światowy Dzień Chorego nie jest jedynym przejawem zainteresowań św. Jana Pawła II osobami cierpiącymi i ich opiekunami. Ojciec Święty spotykał się z chorymi podczas każdej podróży apostolskich – czy też na audiencjach organizowanych specjalnie dla nich, czy też zapraszając ich do sektorów w pobliżu ołtarza na mszę świętą.  Papież sam wielokrotnie przebywał w szpitalu (niemal zawsze w rzymskiej klinice im. A. Gemellego) jako pacjent.

Po raz pierwszy trafił tam po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r., spędzając w klinice najpierw trzy, a później dwa tygodnie. Kolejne pobyty Jana Pawła II w rzymskiej placówce miały miejsce w latach 1992-2005 - łącznie było ich dziesięć. Ojciec Święty ponad 20 razy odwiedził także różne obiekty służby zdrowia Wiecznego Miasta: szpitale, kliniki, instytuty badawcze itp., a także chorych dostojników watykańskich i Kościoła powszechnego.

reklama

Światowy Dzień Chory. Papież w Lourdes 

Ostatnia, 104. pielgrzymka zagraniczna papieża, odbyłą się właśnie do Lourdes (14-15 sierpnia 2004). Na mszę do sanktuarium w Lourdes przybyło 300 tys. wiernych. Pogłębiająca się choroba Jana Pawła II oraz obecność wielu niepełnosprawnych i ciężko chorych sprawiły, że głównym przesłaniem pielgrzymki była troska o najsłabszych. Jan Paweł II zapalił świecę i napił się wody ze źródła – tak jak czynią to wszyscy pielgrzymi. 

- Jestem tutaj razem z Wami, drodzy bracia i siostry, jako pielgrzym do Najświętszej Dziewicy. Czynię moimi wasze modlitwy i nadzieje, dzielę z Wami ten czas naznaczony fizycznym cierpieniem, ale niemniej płodny w cudownym zamyśle Boga. Z Wami modlę się za tych, którzy powierzają się modlitwie – zwrócił się bezpośrednio do chorych.

reklama

– Chciałbym Was wszystkich objąć, jednego po drugim, w sposób serdeczny moimi ramionami i zapewnić Was, jak bardzo Wam jestem bliski i solidarny z Wami. Czynię to w sposób duchowy, powierzając Was macierzyńskiej miłości Matki Pana i prosząc Ją, by wybłagała Wam Błogosławieństwo i pocieszenie Jej Syna Jezusa – mówił wówczas Jan Paweł II. 

Podczas 3 godzinnego wypoczynku papież spotkał się jedynie z personelem opiekującym się chorymi w swojej rezydencji Accueil Notre-Dame – miejscu, gdzie zatrzymują się osoby najciężej chore i niepełnosprawne. 

Pleszew. Światowy Dzień Chorych. Sakrament namaszczenia

11 lutego  w kościołach kapłani udzielają wiernym Sakramentu Namaszczenia Chorych. 

- Ludzie jeszcze gdzieś tam mają w świadomości, że z wizytą księdza czeka się do ostatniej chwili – przyznaje ks. Marcin Jurga, kapelan pleszewskiego szpitala. Tymczasem – jak zaznacza ksiądz – sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem żywych, nie umarłych.

- To trzeba przypominać. Nie może być tak, że ktoś pół godziny po śmierci dzwoni po księdza i mówi: „Mama umarła kilka minut temu, czy może ksiądz przyjechać ją namaścić”. Niestety, wtedy nie ma już takiej możliwości. Każdy Sakrament, także Sakrament namaszczenia chorych jest udzielany tylko żywym – przypomina ksiądz.

Sakrament chorych można przyjmować kilka razy w życiu. Udzielany jest (także) w kościołach – np. z okazji Światowego Dnia Chorego, przypadającego 11 lutego.

– Ale udzielam go także, gdy kogoś zabierze pogotowie, ktoś ma wylew czy czeka go operacja – mówi ks. Marcin Jurga.

Jak się okazuje, najbardziej „oporni” przed jego przyjęciem są ludzie starsi.

– Często mi mówią: „Proszę księdza, jeszcze nie. Jeszcze będzie czas”. Ale oni żyją jeszcze w tej świadomości, gdy przed laty było używana nazwa „ostatnie namaszczenie”. Ciężko ich jeszcze przekonać. Ale są też tacy, których spotykam w szpitalu i mówią: „Byłam namaszczana w Światowy Dzień Chorego, ale to już minęło trochę czasu, proszę mnie namaścić” – relacjonuje kapłan. 

Pleszew. Światowy Dzień Chorych. Gdzie dziś przyjąć sakrament namaszczenia?

W czwartek 11 lutego, we wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z  Lourdes okazja do przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych będzie w pleszewskiej parafii św. Floriana, w trakcie każdej mszy świętej (godz. 7.00, 7.30, 18.00). 

– Przypominam , że trzeba być w stanie łaski uświęcającej, będzie okazja do spowiedzi - informuje ks. kan. Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii. 

Kościelna Wieś. Proboszcz zapraszał chorych i starszych

W tym roku ze względu na epidemię nie będzie tradycyjnego spotkania dla chorych i starszych w Kościelnej Wsi. To właśnie w tamtejszej parafii w wyjątkowy sposób obchodzono co roku ten dzień, gdzie proboszcz - ks. Piotr Wasilewski - zapraszał choprych i starszych najpierw na wspólną modlitwę w kościele, a później na obiad i kawę do sali OSP. 

– Ja zapraszam, ale to spotkanie jest możliwe dzięki pomocy wielu osób, które zadbały o to wszystko. Serdecznie za to dziękuję – podkreślał zawsze ks. Piotr Wasilewski. 

       Spotkania z okazji Światowego Dnia Chorych odbywały się w poprzednich latach w Kościelnej Wsi

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama