Kontrole szamb w Pleszewie zostały tymczasowo wstrzymane.
"Ściekowa rewolucja" w Pleszewie
Przypomnijmy: po ubiegłorocznej zmianie przepisów dotyczących gospodarki ściekowej na wszystkie samorządy w Polsce nałożono kolejne obowiązki.Pisaliśmy o tym szeroko już na początku roku. W dużym skrócie cel jest jeden: wyeliminować sytuacje, gdy ścieki są odprowadzane nielegalnie - np. do rowu, na pole czy - co gorsza - do rzeki. Ponadto chodzi też o eliminację sytuacji związanych np. z nieszczelnymi szambami, które także zanieczyszczają naszą glebę - a tym samym szkodzą naszemu zdrowiu.
– Czeka nas druga rewolucja w przepisach – po tej pierwszej, która miała miejsce w roku 2013 w związku z gospodarką odpadami – nie ukrywała Angelika Sołtysiak, szef Referatu Gospodarki Odpadami w pleszewskim urzędzie.
Temat wywołuje spore emocje, był także szeroko dyskutowany przez radnych na komisjach i sesji - pisaliśmy o tym na bieżąco na zpleszewa.pl i w "Życiu Pleszewa".
Obowiązek podpisania umowy z firmą wywożącą ścieki
Przypomnijmy: w praktyce zmiany w przepisach oznaczają dla mieszkańców dwie sprawy: z jednej strony konieczność podpisania umowy z firmą wywożącą ścieki, z drugiej ponadto liczenie się z kontrolą urzędników, którzy będą sprawdzać, czy taką umowę posiadamy.Zgodnie z ustawą właściciele nieruchomości, których budynki nie zostały podłączone do kanalizacji sanitarnej zobowiązani są do podpisania umowy ze specjalistyczną firmą na wywóz nieczystości ciekłych oraz posiadania aktualnych rachunków za opróżnienie zbiornika.
UWAGA! UMOWĘ MOŻNA PODPISAĆ TYLKO Z FIRMĄ, KTÓRA POSIADA STOSOWNE ZEZWOLENIE NA TERENIE GMINY PLESZEW [KLIKNIJ, BY ZOBACZYĆ LISTĘ]
Warto dodać, że na terenie Miasta i Gminy Pleszew mowa jest o ok. 2 tys. zbiorników bezodpływowych.
– Taką umowę właściciele nieruchomości powinni mieć już podpisaną. Jeśli nie mają – prosimy, by uczynili to niezwłocznie – mówi Angelika Sołtysiak, kierownik Wydziału Gospodarowania Odpadami UMiG w Pleszewie.
Kontrole szamb w Mieście i Gminie Pleszew. Co mówią przepisy?
Zgodnie z ustawą samorządy mają obowiązek przeprowadzić kontrole, podczas których wspomniane wyżej dokumenty będą wymagane.Przypomnijmy: wcześniej władze Pleszewa zapowiadały, że pierwsze kontrole ruszą już wiosną tego roku.
Okazuje się jednak, że plany zostały zmienione.
Zgodnie z przepisami, samorządy mają dwa lata na realizację wspomnianego obowiązku kontroli od momentu wejścia w życie przepisów.
W praktyce termin ten upływa dopiero w sierpniu 2024 roku.
W związku z tym burmistrz Pleszewa zdecydował, że w tym roku kontroli nie będzie. Władze miasta wolą przeznaczyć najbliższe miesiące na przygotowania organizacyjne i samą ewidencję szamb.
Kontrola szamb w gminie Pleszew dopiero w roku 2024
- Na kontrolę mamy dwa lata od wejścia w życie przepisów, a pierwsze sprawozdanie musimy złożyć w przyszłym roku, dlatego w tym roku kontroli nie będzie. Sami musimy w gminie się do tego przygotować organizacyjnie i uaktualnić ewidencję szamb – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak.
Przypomnijmy: opróżnianie zbiorników w gminie Pleszew powinno się odbywać adekwatnie do zużycia wody, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał w przypadku zbiorników bezodpływowych oraz raz na rok w przypadku przydomowych oczyszczalni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.