Reklama

Pleszew zabezpieczył 8 mln zł na zakup węgla dla mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Bartek Owczarz

Pleszew zabezpieczył 8 mln zł na zakup węgla dla mieszkańców - Zdjęcie główne

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta zabezpieczono w budżecie Pleszewa 8 mln zł. To pieniądze przeznaczone na zakup 4 tys. ton węgla. Wkrótce wnioski w tej sprawie będą mogli składać mieszkańcy. | foto fot. Bartek Owczarz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji rady miasta zabezpieczono w budżecie Pleszewa 8 mln zł. To pieniądze przeznaczone na zakup 4 tys. ton węgla. Wkrótce wnioski w tej sprawie będą mogli składać mieszkańcy.

Sprzedaż węgla w Pleszewie powoli się klaruje. Podczas dzisiejszej - nadzwyczajnej - sesji rady miasta, w budżecie Pleszewa zabezpieczono 8 mln zł na wspomniany cel.

Sprzedaż węgla w Pleszewie. Prezydent podpisał ustawę

O tym, że nasze samorządy przygotowują się do sprzedaży węgla dla mieszkańców pisaliśmy szeroko w niedawnym papierowym wydaniu "Życia Pleszewa". Przypomnijmy: wszyscy włodarze z powiatu pleszewskiego zadeklarowali chęć przystąpienia do rządowego programu, który zakłada sprzedaż i dystrybucję węgla dla mieszkańców - za pośrednictwem samorządów.

Wcześniej nie było jednak jeszcze żadnych uregulowań prawnych. Pierwsze konkrety pojawiły się dopiero wczoraj (w środę) - ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy została ostatecznie podpisana przez prezydenta.

Warto jednak pamiętać, że pozostała jednak jeszcze kwestia opublikowania rozporządzenia, które musi wydać właściwy minister, które doprecyzuje wszelkie kwestie związane z całą dystrybucją.

Sprzedaż węgla w Pleszewie. Zabezpieczono pieniądze w budżecie

Dziś, w środę 3 listopada, podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta w Pleszewie zabezpieczono w budżecie 8 mln zł - właśnie na cele związane ze sprzedażą i dystrybucją węgla przez samorząd.

- Zabezpieczamy się, jeśli zostanie to uruchomione z dnia na dzień - wyjaśniał radnym wspomniane zapisy finansowe burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Warto zaznaczyć, że wcześniej władze Pleszewa złożyły deklarację wojewodzie wielkopolskiemu odnośnie zakupu 4 tys. ton węgla do końca tego roku (zgodnie z założeniami, że cena węgla ma nie przekraczać 2 tys. zł za tonę dla mieszkańca - wspomniane 8 mln zł zabezpieczy właśnie zakup i dystrybucję 4 tys. ton).

Jak informuje burmistrz, Pleszew złożył zapotrzebowanie na węgiel w następującym podziale: ekogroszek (0,8-3 cm), orzech (2,5-8 cm).

- Zastrzegliśmy jednocześnie, że zakupimy opał, jeśli będzie posiadał następujące parametry: kaloryczność 25+ MJ, zwartość siarki do 0,6%, zawartość popiołu do 10%, części lotne pow. 34%. Nie chcemy mieszkańcom MiG Pleszew sprzedawać węgla złej jakości! Liczę, że te warunki będą spełnione - komentuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Sprzedaż węgla w Pleszewie. Będzie trzeba złożyć wniosek

W gminie trwają aktualnie prace nad regulaminem sprzedaży węgla. Zgodnie z założeniami, Pleszew będzie dystrybuował opał we współpracy z lokalnymi składami.

Uwaga! Na razie nie ma jeszcze informacji o samym składaniu wniosków - trwają prace, a szczegóły poznamy niebawem.

Z kolei zgodnie z założeniami ustawy podpisanej przez prezydenta, ilość węgla, jaka będzie dostępna dla jednego gospodarstwa domowego zostanie określona w drodze osobnego rozporządzenia, które wyda ministerstwo. 

Sprzedaż węgla przez samorządy podzielona zostanie na dwa okresy:

  • do 31 grudnia 2022 r.,
  • od 1 stycznia 2023 r. (mniej więcej do kwietnia 2023)
Zgodnie z ustawą, by kupić węgiel po preferowanej cenie konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku, który powinien zawierać:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy;
  • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny;
  • adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wnioskodawcy;
  • określenie ilości węgla, o zakup którego występuje wnioskodawca w ramach zakupu preferencyjnego;
  • informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu preferencyjnego;
  • oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach 
UWAGA! Zgodnie z ustawą, do zakupu preferencyjnego będą uprawnione osoby, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego.

Same wnioski składane przez mieszkańców będą weryfikowane przez samorządy za pomocą dostępnych im narzędzi. 

Do tematu wrócimy, gdy będzie znany szczegółowy regulamin sprzedaży i dystrybucji węgla w Mieście i Gminie Pleszew.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy