Reklama

Ruszają wypłaty dodatku węglowego. W Pleszewie nie od razu wystarczy pieniędzy dla wszystkich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Bartek Owczarz

Ruszają wypłaty dodatku węglowego. W Pleszewie nie od razu wystarczy pieniędzy dla wszystkich - Zdjęcie główne

W Mieście i Gminie Pleszew ruszają wypłaty dodatku węglowego | foto fot. Bartek Owczarz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji rady miasta w Pleszewie w budżecie zapisano pieniądze, które wpłynęły w czwartek z rządu - na zabezpieczenie wypłat dodatku węglowego. Na razie jest to ponad 6 mln zł. Do mieszkańców od dziś trafiać będą przelewy. Nie od razu jednak wystarczy dla wszystkich wnioskodawców.

Ponad 6 mln zł wpłynęło w czwartek od przedstawicieli rządu na konto Miasta i Gminy Pleszew.

Wspomniane pieniądze to pierwszy przelew, jaki miasto otrzymało na wypłaty dodatku węglowego - według wyliczeń wystarczy to dla ok. 2 tys. wnioskodawców.

Ruszają pierwsze wypłaty dodatku węglowego w Mieście i Gminie Pleszew

Przypomnijmy: o dodatku węglowym piszemy szeroko w aktulnym papierowym wydaniu "Życia Pleszewa".

Jak mówi nam w dużym wywiadzie dyrektor MGOPS w Pleszewie, do tej pory złożono w Mieście i Gminie Pleszew 5.556 wniosków (stan na 19 września). 

Warto jednak przypomnieć ważną rzecz, że - zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy - dodatek węglowy będzie przysługiwał jedynie tym, którzy dokonali wpisu do bazy CEEB przed 11 sierpnia 2022 r. – nie dotyczy to jedynie nowych budynków, zgłaszanych po raz pierwszy do CEEB.

Oznacza to, że osoby, które zmieniały swoje deklaracje i dane w bazie CEEB po tym terminie - nie mogą liczyć na wypłaty - stąd z pewnością nie każdy wnioskodawca w Mieście i Gminie Pleszew - będzie miał pozytywnie zweryfikowany wniosek.

A jak zaznaczają nam przedstawiciele urzędu, były na naszym terenie przypadki, że z jednego adresu - składano kilka wniosków.

Czy starczy pieniędzy na dodatek węglowy w Mieście i Gminie Pleszew?

Pomimo tej sytuacji - już teraz jednak wiadomo, że wspomniane 6 mln zł i tak nie zabezpieczy - na dziś - wypłat dla wszystkich wnioskodawców.

W Mieście i Gminie Pleszew liczba pieców w bazie CEEB - wynosi bowiem ok. 5 tys., tymczasem według wyliczeń przelano środki zabezpieczające wypłatę dla ok. 2 tys. wnioskodawców. Wcześniejsze zapotrzebowanie, jakie zgłosił z kolei MGOPS - wynosi 7 tys. 

Według zapewnień rządzących - to dopiero jednak pierwsza transza wypłat, kolejne są planowane i pieniędzy powinno starczyć dla wszystkich - planowane są kolejne wypłaty dla samorządów.

Wypłaty dodatku węglowego w Mieście i Gminie Pleszew. Kiedy będą?

Kiedy konkretnie rozpoczną się wypłaty? Jak wyglądają terminy?

Po wejściu w życie ustawy nowelizującej przepisy dotyczące dodatku węglowego termin na wypłaty wynosi do 60 dni.

- Jednak trzeba zaznaczyć, że będzie to okres maksymalny, z pewnością nie będziemy aż tyle czekać. W praktyce zweryfikowaliśmy już pierwsze wnioski – informacje o przyznaniu środków wysłaliśmy do tych osób, które podały adres mailowy, zaznaczając, że pieniądze zostaną wypłacane dopiero, gdy otrzymamy je z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który z kolei pieniądze otrzymuje z Ministerstwa - mówiła nam wcześniej Dominika Frencal, dyrektor MGOPS w Pleszewie.

Jak z kolei pieniądze otrzymają osoby, które nie podały numeru konta bankowego?

Jak tłumaczono dziś podczas nadzwyczajnej sesji w Pleszewie, pieniądze trafią wówczas poprzez przekaz pocztowy.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy