reklama

Pleszew zwyciężył w konkursie Serwisu Samorządowego PAP pt. "Innowacyjny Samorząd"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMiasto i Gmina Pleszew zdobyła pierwsze miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich - w ramach konkursu pt. "Innowacyjny Samorząd", który organizował Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
reklama

Konkurs "Innowacyjny Samorząd" to projekt Serwisu Samorządowego PAP. Jak sama nazwa wskazuje - chodzi w nim o wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej innowacyjnych samorządów.

- Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności - opisują organizatorzy.

Pleszew zwyciężył w konkursie Serwisu Samorządowego PAP pt. "Innowacyjny Samorząd" w kategorii gmin miejsko-wiejskich

Konkurs Polskiej Agencji Prasowej przebiegał w sześciu kategoriach:

  • gminy wiejskie
  • gminy miejsko-wiejskie
  • gminy miejskie
  • miasta duże (powyżej 200 tys. mieszkańców)
  • powiaty
  • samorządy województw
W każdej z kategorii przyznawała była nagroda główna i dwa wyróżnienia.

reklama

W ramach kategorii gmin miejsko-wiejskich Pleszew zdobył pierwsze miejsce. Kapituła konkursu doceniła wdrożoną "ideę miasta 15-minutowego i rozwoju miasta w duchu kompaktowości".

W imieniu władz miasta nagrodę odebrała podczas oficjalnej gali w Warszawie Izabela Świątek, wiceburmistrz Pleszewa oraz Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu.

- Dziś mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że Pleszew jest pierwszym w Polsce miastem piętnastu minut, miastem, które zaprasza Państwa do swoich podwojów i te piętnaście minut w sensie przestrzennym, czasowym i społecznym można każdego dnia sprawdzić – mówiła, podczas odbioru nagrody, Izabela Świątek.

Pleszew z 1. miejscem za miasto 15-minutowe

Przypomnijmy: idea miasta 15-minutowego zakłada, że wszystko, co jest potrzebne do życia, znajduje się w zasięgu ręki, w maksymalnie 15 minut od miejsca zamieszkania pieszo, rowerem lub komunikacją miejską.

reklama

Władze Pleszewa zaczęły wdrażać ideę miasta 15-minutowego w 2020 roku.

- Analizując potencjał miasta przy wykorzystaniu środowisk naukowych i konsultacji oraz badań ilościowych mieszkańców, udało się opracować długofalową wizję rozwoju miasta. Opiera się o sześć podstawowych filarów, według których podejmowane są konkretne działania w przestrzeni miejskiej. Są to łatwo dostępne żłobki i przedszkola, przyjazne szkoły (także artystyczne), atrakcyjny rynek mieszkaniowy, zróżnicowana oferta kulturalna, nowoczesne obiekty sportowe i miejsca rekreacji, a także wysoki poziom opieki zdrowotnej. Działania skierowane są głównie do obecnych mieszkańców, aby poprawić ich jakość życia, ale również do potencjalnych mieszkańców i inwestorów, wskazując że Pleszew jest alternatywą dla dużych aglomeracji miejskich - opisuje Jagoda Zydorek z biura prasowego pleszewskiego urzędu.

reklama

Sam burmistrz Pleszewa komentuje, że idea miasta 15-minutowego, w którym wszystko, co potrzebne do życia jest w zasięgu ręki, nie jest nowa.

- Nam udało się jednak wdrożyć ją dzięki myśleniu o gminie globalnie i nowocześnie, wykorzystując przy tym naturalny potencjał Miasta i Gminy Pleszew. Nie zrobiliśmy rewolucji. To raczej miejska ewolucja dla dobra przyszłych pokoleń naszych mieszkańców. Ma ona odzwierciedlenie w różnych dziedzinach życia społecznego – od inwestowania w edukację, przez nową jakość transportu publicznego i sieć ścieżek rowerowych, po politykę mieszkaniową, która warunkuje statystyki demograficzne - opisuje burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama