Pochodzący z Pleszewa wybitny projektant statków - Wojciech Żychski został doceniony przez władze Gdyni. Tamtejsza rada miejska właśnie nazwała jedno z rond jego imieniem. Wczoraj, 25 czerwca dokonano uroczystego otwarcia skrzyżowania z nową nazwą.
W uroczystości udział wzięła również delegacja z Pleszewa, w tym m.in. przedstawicielki pleszewskiego liceum, którego Żychski był absolwentem: Lilla Deleszkiewicz i Irena Kuczyńska, dyrektor Muzeum Regionalne w Pleszewie – Adam Staszak, a także Henryk Śniegocki i Janusz Stasiak. Otwarcia dokonała również pochodząca z Pleszewa Oktawia Gorzeńska - wiceprezydentka Gdyni.
Kim był Wojciech Żychski?
Wojciech Żychski urodził się w roku 1937 w rodzinie znanych i lubianych pleszewskich lekarzy. Był absolwentem pleszewskiego Liceum z roku 1954. Studia ukończył w 1961 roku, uzyskując dyplom Politechniki Gdańskiej z tytułem magistra inżyniera budownictwa okrętowego o specjalności budowa okrętów morskich.Jeszcze jako student został zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta w Katedrze Projektowania Okrętów, w której pracował aż do zakończenia studiów w 1961 r. W latach 1961–1975 pracował dla Polskich Linii Oceanicznych, najpierw do roku 1965 w Dziale Badań, a później w Dziale Inwestycji, przygotowującym i nadzorującym budowy nowych statków dla tego armatora. tym okresie - jak czytamy w Roczniku Pleszewskim - 2 lata pełnił funkcję inspektora nadzoru armatorskiego w stoczniach duńskich, na budowanych dla PLO statkach. W latach 1975–2008 pracował dla Stoczni Gdynia jako generalny projektant statków budowanych przez stocznię.
W okresie od marca 1975 r. do maja 2008 r. zbudowano w Stoczni Gdynia łącznie 121 statków, których generalnym projektantem był właśnie Wojciech Żychski. Mało kto wie, że jeden z zaprojektowanych przez niego statków z serii B-488 wziął udział w wojnie w Zatoce Perskiej, stając się transportowcem sprzętu wojskowego. Sukcesy Stoczni w Gdyni nierozerwalnie łączą się z pleszewianinem a statki zbudowane według projektów, których był liderem, w świecie żeglugowym powszechnie nazywane były „Wojtkami”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.