Reklama

Pleszewska młodzież zorganizowała wspaniałą akcję [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 17 maj 2022 17:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Młodzież z pleszewskiego liceum przyłączyła się do akcji "Drugie życie" promującej przeszczepianie narządów.

Co roku w Polsce przeprowadza się około 1200 transplantacji, ale to wciąż niewystarczająca ilość. Według danych Poltransplantu obecnie na przeszczep czeka niemal 1800 osób (dane za kwiecień 2022). Dlatego tak ważne są akcje takie jak ta zorganizowana przez uczniów pleszewskiego „Staszka”. 

"Drugie życie" to społeczna kampania edukacyjna organizowana w całej Polsce. Celem akcji jest promowanie przeszczepiania narządów, informowanie o korzyściach, które niesie za sobą ta terapia oraz edukacja w zakresie zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepianiem narządów w naszym kraju.

Organizatorami i reżyserami wszystkich działań w ramach kampanii są jej uczestnicy: uczniowie pod kierownictwem szkolnego koordynatora. 

Do akcji przyłączyło się również I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Organizatorem spotkania byli klasa 3ap oraz ich opiekunki: Jolanta Hildebrandt i Magdalena Kaczmarek.

Kampania została przygotowana bardzo pieczołowicie. Młodzi ludzi zaprosili do pleszewskiego kina „Hel” nie tylko swoje koleżanki i kolegów, ale też specjalistów. Były prelekcje lekarzy, pokaz pierwszej pomocy, a także występ muzyczny. 

Młodzież, a także zaproszeni goście wskazywali jak ważną rolę w całym procesie odgrywają dawcy. Bez nich, czyli tych którzy zdecydowali się po śmierci  przekazać swoje narządy do transplantacji, nie byłoby to w ogóle możliwe. Dlatego właśnie podczas spotkania można było otrzymać oświadczenie woli.

Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli. Oświadczenie można pobrać TUTAJ. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy