Pleszew. Gmina Pleszew. Powiat pleszewski. Edukacja. Oświata. Strajk nauczycieli. Żadna z placówek oświatowych na terenie powiatu pleszewskieg nie przyłączyła się do ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty.
"Związek Nauczycielstwa Polskiego w Pleszewie nie przyjął uchwały o wejściu w spór zbiorowy w pracodawcami" - mówi Piotr Kowalik, szef ZNP w Pleszewie.
Zajęcia w szkołach na terenie powiatu pleszewskiego odbywają się normalnie. Jednak w wielu polskich miastach nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego odeszli dziś od tablic.
ŻĄDANIA ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO:
- podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 proc., ponieważ od 2012 r. nie było podwyżek w oświacie;
- deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień oraz że do tego czasu nie zmienią się nauczycielom na niekorzyść warunki pracy, ponieważ reforma edukacji może w ciągu następnych 5 lat spowodować zwolnienia w oświacie i każdy może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach.
Żądania ZNP mieszczą się w zakresie spraw, o które może toczyć się spór zbiorowy. Działania ZNP podjęte w ramach sporu zbiorowego są legalne i właściwie realizują zapisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Decyzja o strajku jest wynikiem referendum strajkowego, w którym nauczyciele głosowali czy są za tym, by odbył się ogólnopolski protest.
- W referendum strajkowym pracownicy danej szkoły wypowiadali się, czy są za strajkiem, czy przeciw. Wyniki referendum strajkowego są bardzo różne i zależą od regionu. I tak np. w Sosnowcu 22 i 23 lutego br. odbyło się referendum strajkowe, w którym udział wzięło 3167 pracowników (77,75%). Za strajkiem opowiedziało się 2564 pracowników oświaty, czyli 78,72% - czytamy w oficjalnym komunikacie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.