Reklama

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka oraz Jarosław Urbaniak – spotkali się z mieszkańcami Pleszewa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Kluczowe jest pilnowanie wyborów – musimy pilnować ich uczciwości jak nigdy - podkreślała podczas spotkania z mieszkańcami Pleszewa posłanka Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Wspólnie z posłem Jarosławem Urbaniakiem odpowiadała szeroko na pytania przybyłych do biblioteki mieszkańców. Nie zabrakło też tych trudnych: m.in. o kwestie związane z aborcją, czy zarzutów przypominających afery PO sprzed lat.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej – Barbara Nowacka oraz Jarosław Urbaniak – spotkali się z mieszkańcami Pleszewa w pleszewskiej bibliotece.

Głównym tematem były oczywiście zbliżające się wybory parlamentarne oraz ogólna sytuacja polityczna w Polsce. Jak podkreślał przewodniczący PO w powiecie pleszewskim Piotr Kusiakiewicz, najbliższe wybory będą najważniejsze od roku 1989.

- Pokażą w jakim kierunku będzie zmierzać Polska – zaznaczał działacz największej partii opozycyjnej.

Jak dodawał, wspomniane spotkanie z posłami jest kolejnym - i z pewnością nie ostatnim - przed wyborami. A nie jest wykluczone, że w przyszłości nasz region odwiedzi przewodniczący PO, Donald Tusk, który obiecywał swego czasu, że chce odwiedzić przed wyborami każdy powiat w Polsce.

Barbara Nowacka oraz Jarosław Urbaniak w Pleszewie

Spotkanie rozpoczęło się od krótkich wystąpień zaproszonych gości. Jak mówiła Barbara Nowacka, obecnie Polska jest w bardzo trudnej sytuacji – po kryzysach m.in. związanych z pandemią, a obecnie w momencie kryzysu ekonomicznego. Podkreślała rolę nachodzących wyborów, zaznaczając, że ważna jest ich kontrola - by przebiegały uczciwie.

- Kluczowe jest pilnowanie wyborów – musimy pilnować ich uczciwości jak nigdy - podkreślała Barbara Nowacka.

Jarosław Urbaniak skupił się z kolei na finansach państwa.

– Stan finansów państwa i gospodarki jest katastrofalny, i co najgorsze, pierwszy raz od lat nie wiemy jak katastrofalny – komentował poseł PO, zaznaczając, że wiele pieniędzy jest dziś wyprowadzanych z samego budżetu państwa. 

Poseł krytykował też wspomnianą "lekkość" w wydawaniu budżetowych środków.

– Od siedmiu lat obserwujemy „lekkość” wydawania publicznych pieniędzy, a sam rząd nie robi nic poza szerzeniem propagandy – komentował poseł.

Po wspomnianych krótkich wystąpieniach rozpoczęła się główna część – czyli dyskusja i pytania od zebranych.

Skąd wysokie od lat poparcie dla PiS?

Małgorzata Wysocka-Balcerek, wiceprzewodnicząca PO w powiecie pleszewskim, głośno zastanawiała się, skąd wciąż wysokie poparcie dla partii rządzącej.

- Zastanawiam się, jaki to jest fenomen, że widząc tyle afer - dalej mają tak wysokie poparcie. Samo 500 plus moim zdaniem tego nie załatwia. Co powoduje, że ludzie wciąż temu rządowi wierzą? – zastanawiała się Małgorzata Wysocka-Balcerek.

Jak odpowiadała posłanka Nowacka, niedawne problemy w gospodarce uwypukliły narastające od dawna problemy.

- PiS rządzi absolutnie bezwzględnie. Na początku dla wielu ludzi, którzy zdecydowali się na nich głosować byli miłą nadzieją, poprzez obietnice. Mieli pomysły, ale przy okazji często sensownych programów socjalnych robili świństwa: zawłaszczali sądy, zajęli media publiczne. Problemów nie widziano do momentu, gdy nie zaczęły się w gospodarce - mówiła.

Poseł Nowacka w Pleszewie: "To całe towarzystwo jest do pożegniania z zawodem"

Podczas spotkania krytykowano m.in. prorządowe media. Jak twierdziła Barbara Nowacka, po zmianach rządów zmienione zostaną media publiczne.

- Te media trzeba będzie poprawić, a to co się nie da poprawić - jak TVP Info – trzeba będzie od nowa zbudować. W TVP – nie ma przyzwoitości, kompetencji, te całe towarzystwo jest do pożegnania z zawodem - mówiła zdecydowanie Nowacka.

Czy będzie wspólna lista opozycji?

Podczas spotkania nie zabrakło także pytań o strategię opozycji w nadchodzących wyborach. Jak mówiła Barbara Nowacka, sama jest zwolenniczką  wspólnej listy, ale czas pokaże, jak będzie ostatecznie.

- Jestem zwolenniczką wielkiej listy, ale myślę, że nawet, jeśli nasi partnerzy nie będą chcieli, to my w Koalicji Obywatelskiej sami też damy radę - mówiła.

Co z konkretnym programem KO?

Podczas spotkania nie zabrakło też pytań o konkretne propozycje, jakie Koalicja Obywatelska ma dla mieszkańców. Jeden z przybyłych na spotkanie mieszkańców wprost zapytał o pięć konkretnych rozwiązań, jakie wprowadzi opozycja po wygraniu wyborów. Przypominał ponadto, że podczas rządów PO, również nie brakowało afer.

Poseł Jarosław Urbaniak, który podjął się odpowiedzi na zarzuty mieszkańca, podczas tej części dyskusji nie przedstawił jednak żadnych konkretnych propozycji programowych – odnosząc się jedynie w swojej wypowiedzi do kwestii zarzutów odnośnie afer, czy tłumacząc zagadnienia pilotażowego programu odnośnie czterodniowego tygodnia pracy. Zapowiedział ponadto zrobienie „porządków” w podatkach. 

- Oni podnieśli aż 40 podatków – komentował poseł Urbaniak.

W międzyczasie głos w sprawie zabrała Małgorzata Wysocka-Balcerek. Jak dowodziła, dziś mówienie o konkretnych kwestiach wydaje się niemożliwe.

- Nie można pytać o takie rzeczy, kiedy państwo naprawdę jest w ruinie. Jeśli opozycja przejmie władzę to gros działań będzie polegać na tym, że będzie odwrotność do działań dzisiejszych. Czekają nas długotrwałe, wielkie porządki po PiS. Sprawy zaszły za daleko, błędy są popełniane na każdym korku. Czeka nas totalna praca, żeby to uporządkować – mówiła Małgorzata Wysocka Balcerek.

Barbara Nowacka przypominała z kolei, że sam program jest jeszcze od czasów poprzednich wyborów. Również podkreślała, że działania polegać będą na „przywróceniu państwa prawa”.

Poseł Urbaniak również, pod sam koniec spotkania, wrócił do wspomnianej kwestii twierdząc, że nie można dziś podać szczegółowych rozwiazań - np. w kwestiach podatkowych - jeśli nie jest znany szczegółowy stan państwa.

Posłowie PO w Pleszewie. Co z aborcją?

Podczas spotkania nie zabrakło też pytań o kwestie światopoglądowe. Pytano m.in. o stanowisko Koalicji Obywatelskiej odnośnie praw kobiet, kwestii aborcji, praw partnerskich.

- Także w samej koalicji są różne głosy w tych trudnych tematach – przypominała bowiem Małgorzata Wysocka-Balcerek.

Jak twierdziła Barbara Nowacka, sytuacja jest dziś już zgoła inna niż lata temu.

- Nie uważam, żeby to było coś strasznie trudnego, kiedy oglądałam masowe protesty kobiet - to ten temat nie jest trudnym, to oczywiste dla wszystkich przyzwoitych ludzi, a szczególnie po śmierci pani Izabeli z Pszczyny, że kobiety mają prawo do decydowania. Dziś nawet najwięksi konserwatyści zgadzają się, że świat jest w zupełnie innym miejscu. Umiemy o tym rozmawiać i wewnątrz koalicji i na zewnątrz – opisywała Barbara Nowacka.

Jak dodawała, sama jest ponadto zwolenniczką świeckiego państwa. 

- Nie ma zresztą dziś większych przyjaciół dla świeckiego państwa jak Rydzyk czy Jędraszewski. Relacje państwo-Kościół są do zmiany – zaznaczała.

Odpowiedziała również na zadane w międzyczasie pytanie, czy to oznacza, że konkordat zostanie wypowiedziany.

- To bardzo ciekawe pytanie, nie mamy tutaj politycznego stanowiska wszystkich sił. Ja jestem zwolenniczką, by w takiej formie nie funkcjonował, ale znam konserwatystów, że wystarczy po prostu go przestrzegać. A nikt nikomu nie obiecywał, że będziemy mieć tyle godzin religii – i to już od przedszkola – odpowiadała posłanka.

Posłowie PO w Pleszewie. Czy będą rozliczenia po wyborach?

Podczas spotkania wprost zapytano także, czy opozycja przewiduje „rozliczenia” obecnych rządzących.

- Czy państwo rozliczycie tych, którzy łamią prawo? – pytał wprost jeden z mieszkańców.

Politycy opozycji przyznawali, że przyjdzie czas na bilans obecnych rządów.

- My nie będziemy ich rozliczać. Ale rozliczy ich prokuratura i sądy – podsumował poseł Urbaniak.

Dosadniej odpowiadała poseł Nowacka.

- Zapewniam, że to będzie jeden z najprzyjemniejszych dni w Sejmie, kiedy będziemy ich rozliczać za świństwa i podłości, które zrobili. Bo Ziobro nie tylko zniszczył wymiar sprawiedliwości, ale to co robi z Funduszem Sprawiedliwości, to podłość i draństwo – mówiła m.in. posłanka.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy