Reklama

Poznali tajemnice cmentarza przy ul. Kaliskiej. Za nami kolejny historyczny spacer w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Pleszewie odbyła się kolejna - jesienna - edycja historycznego spaceru. Tym razem jego uczestnicy mogli poznać tajemnice cmentarza przy ul. Kaliskiej w Pleszewie.

Cmentarz parafialny, który znajduje się przy ul. Kaliskiej, istnieje w Pleszewie od 1857 roku. To właśnie on był głównym tematem zainteresowań, podczas kolejnej edycji historycznego spaceru.

Historyczny spacer w Pleszewie

Przewodnikiem po wspomnianym miejscu zadumy i refleksji - jak podczas każdego z poprzednich historycznych spacerów w mieście - był dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Adam Staszak.

- Najpierw krótko wprowadził uczestników w tematykę cmentarną, nakreślając historię pochówków od średniowiecza aż do początków XIX wieku, kiedy to miejsca grzebalne znajdowały się przy kościołach. W XIX wieku zaczęły powstawać odrębne miejsca, z dala od centrów miast przeznaczone do pochówków. Wtedy to swój początek ma pleszewski cmentarz. Następnie wycieczka spacerowała po cmentarnych alejkach, oglądając miejsca spoczynku wielu ciekawych i często znamienitych osób, jak chociażby: duszpasterzy pleszewskich parafii, pierwszego burmistrza miasta Stefana Karczewskiego, powstańców wielkopolskich z płk. Ludwikiem Bociańskim i mjr. Feliksem Paminem na czele, ofiar agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. czy Stanisława Broeckere - dyrektora Banku Spółdzielczego w Pleszewie - opisuje Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy