reklama

Problemy z wodą w gminie Gizałki. Jest komunikat Zakładu Komunalnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Problemy z wodą w gminie Gizałki. Jest komunikat Zakładu Komunalnego - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMieszkańcy 13 miejscowości w gminie Gizałki od kilku dni borykają się z problemami z wodą. Ta zgodnie z zaleceniami sanepidu nie może być spożywana bez wcześniejszego przegotowania. Aktualnie trwa płukanie sieci wodociągowej.
reklama

Sprawa dotyczy miejscowości: Gizałki, Tomice, Szymanowice, Czołnochów, Ruda Wieczyńska, Obory, Wronów, Toporów, Wierzchy, Świerczyna, Kolonia Obory, Leszczyca i Gizałki Las. Kilka dni temu PSSE w Pleszewie zbadała wodę i okazało się, że jej jakość odbiega od obowiązujących wymagań mikrobiologicznych oraz w zakresie związków manganu.

- Przekroczenia związków manganu nie mają negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, mogą obniżać cechy organoleptyczne wody (powodować zmianę barwy, smaku, brunatne zabarwienie armatury oraz przebarwienie bielizny podczas prania) - wyjaśniają przedstawiciele PPIS w Pleszewie.

reklama

Konieczne jest jednak płukanie sieci wodociągowej. Zabieg ten zostanie przeprowadzony według ustalonego przez miejscowy Zakład Komunalny harmonogramu. 

- Po płukaniu mogą pojawić się niewielkie ilości popłuczyn. W związku z tym zwracamy się z prośbą o jednorazowe, nieprzerwane spuszczanie wody przez dostępne na posesji punkty czerpalne (kraniki; spłuczki; kurki). Zabieg taki ma pomóc w usunięciu ewentualnych zanieczyszczeń mogących nagromadzić się na odnogach sieci wodociągowych na terenie posesji, a których usunięcie nie jest możliwe poprzez hydranty na zbiorczych sieciach - informuje prezes zarządu Zakładu Komunalnego - Paweł Dudkowiak. 

Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję sieci wodociągowej może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru. 

reklama

Harmonogram płukania sieci wodociągowej:

17.08.2023 r. (czwartek)

  •  Tomice
  •  Tomice Las
  •  Tomice Młynik
  •  Szymanowice
  •  Czołnochów
18.08.2023 r. (piątek)

  •   Gizałki
  •  Ruda Wieczyńska
  • Obory
21.08.2023 r. (poniedziałek)

  • Wronów
  •  Toporów
  •  Kolonia Obory
  • Gizałki Las
22.08.2023 r. (wtorek)

  •  Wierzchy
  •  Leszczyca
  •  Kolonia Ostrowska
23.08.2023 r. (środa)

  •  Świerczyna
  •  Studzianka

Mieszkańcy nie kryją oburzenia 

Mieszkańcy kilkunastu wsi, którzy od kilku dni borykają się z problemami z wodą, nie kryją oburzenia. 

reklama

- Obecnie woda bardzo cuchnie ciekawi mnie jedno czy będziemy za to płacić? Dlaczego gmina nie zagwarantowała nam beczkowozu z pitną wodą? - pyta jedna z mieszkanek. 

Inna dodaje. 

- Nikt nie podaje nam wyników badań. U nas najbardziej chodliwy towar teraz w sklepach to  butle z wodą 5l. Skoro niezdatna do picia, do mycia naczyń, do płukania warzyw itd. to ludzie wychodzą z pełnymi wózkami wody - wskazuje. 

Wójt Robert Łoza zapewnia nas, że sytuacja jest w tej chwili opanowana, a woda po przegotowaniu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. 

- W tej chwili cały czas są wykonywane czynności związane z dezynfekcją wody i płukaniem sieci. Były to śladowe ilości bakterii, które musieliśmy zniszczyć, żeby się nie namnażały. Woda nie jest szkodliwa dla zdrowia, dla bezpieczeństwa sanitarnego należy ją przegotować przed bezpośrednim spożyciem. W wodzie nie było bakterii escherichia coli i to jest najważniejsze - mówi wójt Gizałek, Robert Łoza. 

Dlaczego wygląd wody nawet po przegotowaniu nadal budzi obawy?

- Woda ma minimalnie zmienioną barwę dlatego, że w tej chwili pobierane są duże ilości ze studni, po to aby zaopatrzyć mieszkańców i jednocześnie wykonać płukanie sieci. Do tego są potrzebne duże pobory wody i faktycznie może się zdarzyć tak, że ta woda ma nieco inną barwę i oczywiście zwiększoną zawartość chloru. Ale to wszystko jest pod kontrolą  - zapewnia  wójt. 

Aktualnie - jak tłumaczy - gmina stosuje się do wytycznych Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Pleszewie. 

- Póki co te działania, które podejmowaliśmy, są skuteczne. Na ten moment nie wiemy, ile to będzie trwało, o tym zdecydują wyniki. Nie zdecydowaliśmy się na podstawienie beczkowozu, ponieważ w tej chwili woda jest zdatna do picia. Jeśli byłaby taka potrzeba, wtedy z pewnością byśmy to robili. Sanepid panuje nad tym wszystkim, a my wykonujemy polecenia - wskazuje Robert Łoza. 

Do kiedy potrwa sytuacja w gminie Gizałki

 Jak długo mieszkańcy będą musieli przegotowywać wodę? Tego póki co nie wiadomo. Służby sanitarne na bieżąco prowadzą pobory i jeśli wyniki będą dobre obostrzenia zostaną odwołane.

– Do tego czasu należy przestrzegać obostrzeń określonych w aktualnym komunikacie dotyczącym jakości wody z wodociągu Gizałki. Jeśli wyniki będą dobre pojawi się kolejna oficjalna informacja - informowali nas w środę 23 sierpnia przedstawiciele sanepidu. 

 

ARTYKUŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama