Reklama

Przebudują drogę w ścisłym centrum Gizałek [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W końcu się udało! Powiat dostał dofinansowanie na przebudowę jednej z najważniejszych ulic w Gizałkach.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do samorządów w całej Polsce na rozwój infrastruktury drogowej trafi ponad 2,6 mld zł. Wielkopolska otrzyma 233,3 mln zł, co pozwoli na realizację zadań na łącznej długości ponad 184 km. Wsparcie dostały 42 inwestycje powiatowe i 108 gminnych.

- Te środki to realne wsparcie budowy i modernizacji dróg najbliższych mieszkańcom Wielkopolski. To dzięki nim będą powstawać nowe inwestycje, nowe miejsca pracy, ale to także nowe możliwości dla biznesu i przede wszystkim podniesienie komfortu życia mieszkańców i poprawa ich bezpieczeństwa na drogach - podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Będzie bezkolizyjny objazd 

Kolejowa, która znajduje się w ciągu drogi powiatowej Gizałki- Wierzchy - to jedna z najważniejszych ulic w centrum miejscowości Gizałki. Dlatego właśnie jej przebudowa była jednym z priorytetów inwestycyjnych powiatu pleszewskiego.

- Ulica Kolejowa jest kluczowa poprawi dojazd do firm, sklepów i instytucji w Gizałkach; OSP, WTZ, sali gimnastycznej, biblioteki publicznej, świetlicy wiejskiej, urzędu gminy, ośrodka zdrowia, podstacji zespołu ratownictwa medycznego, szkoły podstawowej, GOPS, banku itd. - tłumaczy rzecznik starostwa powiatowego w Pleszewie, Tomasz Wojtala.

Ale to nie wszystko ulica Kolejowa ma też duże znaczenia dla ruchu ponadlokalnego w tym sprawnego transportu i komunikacji między sąsiednimi powiatami.

- Stanowi alternatywne połączenie dwóch dróg wojewódzkich 442 i 443 w obrębie ronda w Gizałkach. Ma pełnić rolę bezkolizyjnego objazdu w sytuacji zdarzeń drogowych – dodaje Wojtala. 

Samorząd o dotację na przebudowę tej właśnie ulicy starał się aż trzykrotnie. Niestety bezskutecznie. Ostatecznie udało się w tym roku.

- Możemy już realizować ostatni etap przebudowy drogi powiatowej nr 3090P Gizałki - Wierzchy tj. odcinek 0,437 km ul. Kolejowej Wojewoda Wielkopolski właśnie ogłosił wyniki naboru z Rządowego funduszu Rozwoju Dróg na 2023r. Ul. Kolejowa w Gizałkach znalazła się na liście podstawowej programu i będzie w tym roku modernizowana – informuje Tomasz Wojtala.

Wartość inwestycji to ponad milion złotych, z czego dofinansowanie z RFRD to 507.058 zł. Reszta kwoty będzie pochodziła z budżetu powiatu. Prace ruszą prawdopodobnie w marcu. Zakończyć się mają we wrześniu. Warto dodać, że główny odcinek drogi 3090P Gizałki - Wierzchy 5,488 km został wyremontowany przez powiat pleszewski w 2011 r. za ponad 3 mln zł w ramach WRPO 2007 - 2013. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy