Reklama

Ptasia grypa w powiecie pleszewskim – restrykcje w kolejnych miejscowościach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ptasia grypa w powiecie pleszewskim – restrykcje w kolejnych miejscowościach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewoda wielkopolski wydał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania ptasiej grypy w naszym regionie. Zobacz, jakie miejscowości obejmują restrykcje.

Trwa ptasia grypa w powiecie pleszewskim. Pierwsze ognisko choroby potwierdzono 27 grudnia w miejscowości Cieśle w gminie Gołuchów. Podjęto wówczas decyzję o usunięciu ponad 46 tys. indyków rzeźnych. I wydano rozporządzenie wyznaczające sfery zapowietrzone i zagrożone, które obejmowały obszar nie tylko powiatu pleszewskiego, bo również kaliskiego i ostrowskiego.  

To nie był jednak koniec niepokojących wieści dla hodowców z naszego regionu. Kolejne ognisko grypy ptaków wykryto na początku roku w jednym z gospodarstw w miejscowości Grodzisko w gminie Pleszew, gdzie znajdowało się ponad 29 tys. sztuk drobiu. Pisaliśmy o tym na naszym portalu

Ptasia grypa w powiecie pleszewskim – kolejne rozporządzenie 

W związku z ogniskiem w Grodzisku wojewoda wielkopolski – 10 stycznia - wydał kolejne rozporządzenie dotyczące zwalczania grypy ptaków. Zawarte w nim nakazy i zakazy obejmują powiat pleszewski, kaliski, koniński i jarociński. Których miejscowości z naszych gmin dotyczą?  

Zgodnie z rozporządzeniem w obszarze zapowietrzonym znajdują się miejscowości z:

• gminy Chocz - Nowy Olesiec, Stary Olesiec, Piła;

• gminy Pleszew - Grodzisko, Pacanowice, Lenartowice, Zawidowice, Rokutów;

• gminy Czermin - Broniszewice.

Z kolei w obszarze zagrożonym (co najmniej 10 km) są miejscowości w:

• gminie Chocz - Niniew, Nowa Kaźmierka, Stara Kaźmierka, Kwileń, Chocz, Józefów, Nowolipsk, Kuźnia, Brudzewek;

• gminie Pleszew - Suchorzew, Piekarzew, Kowalew, Korzkwy, Marszew, Prokopów, Pleszew, Baranówek, Nowa Wieś, Zielona Łąka, Dobra Nadzieja, Ludwina, Chorzew, Brzezie, Folusz, Zawady, Turowy;

• gminie Czermin - Skrzypnia, Mamoty, Czermin, Strzydzew, Pieruchy, Pieruszyce, Psienie Ostrów, Żbiki, Żegocin, Łęg, Wieczyn;

• gminie Gizałki - Obory, Wronów, Kolonia Obory, Dziewiń Duży;

• gminie Gołuchów - Bogusławice, Bogusław, Pleszówka, Tursko, Bielawy, Gołuchów, Przekupów, Wszołów, Kajew, Cieśle.

Restrykcje w związku z ptasią grypą

Na obszarze zagrożonym, zakazuje się m.in. wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; wypuszczania drobiu lub innych ptaków w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego. 

Wszystkie restrykcje dot. obszarów zagrożonych i zapowietrzonych wymienione są TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy