Reklama

Ruszyła czwarta edycja Lekcji z ZUS. Warto wiedzieć więcej

Opublikowano:
Autor:

Ruszyła czwarta edycja Lekcji z ZUS. Warto wiedzieć więcej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rozpoczął się nowy rok szkolny, zatem ruszyła również czwarta edycja Lekcji z ZUS. Zainteresowane projektem szkoły mogą zgłaszać chęć udziału do lokalnych koordynatorów.

Lekcje z ZUS - to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi i dowiedzieć się jak są one ważne, zanim wejdą na rynek pracy. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych pomaga świadomie podejmować decyzje dotyczące życia zawodowego i osobistego.

Lekcje z ZUS goszczą w szkołach od 2014 r. Od tego czasu liczba szkół oraz uczniów, którzy wzięli udział w projekcie wzrosła niemal trzykrotnie. Konkurs, a od 2016 r. olimpiada pn. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, przyciąga coraz więcej uczniów, którzy prezentują imponujący poziom wiedzy z zakresu ubezpieczeń.

Podczas czterech lekcji uczniowie dowiedzą się jak działa polski system ubezpieczeń społecznych, jakie są rodzaje świadczeń z ubezpieczeń, od czego zależy wysokość emerytury, a także jak opłacać składki przy prowadzeniu firmy.

Projektowi patronuje Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Liczby mówią same za siebie
W roku szkolnym 2014/2015 w projekcie Lekcje z ZUS uczestniczyły 373 szkoły i 17 403 uczniów, w roku szkolnym 2015/2016 – 626 szkół i 29 557 uczniów, a w roku szkolnym 2016/2017 było to już 913 szkół i 46 708 uczniów. Tylko w Wielkopolsce w ubiegłym roku szkolnym do pierwszego etapu olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" przystąpiło 2199 uczniów z 59 szkół ponadgimnazjalnych.

Potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z ZUS
Nauczyciele, którzy chcą wziąć udział w Lekcjach z ZUS oraz zgłosić szkołę do olimpiady mogą liczyć na wsparcie koordynatora ds. komunikacji społecznej i edukacji. To pracownik oddziału ZUS, który opiekuje się uczestnikami Lekcji. Można poprosić go o szkolenie z zakresu projektu i o materiały dydaktyczne. To do niego zgłasza się szkołę, która chce wziąć udział w olimpiadzie. Szkoły oraz nauczycieli zainteresowanych udziałem w projekcie w roku szkolnym 2017/2018 prosimy o kontakt z Ewą Szymankiewicz, tel. 62/ 735-73-60 lub 502-009-557 mail: [email protected]

Spróbuj swoich szans w olimpiadzie
Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę po Lekcjach z ZUS. Pierwszy etap organizują szkoły. Wyłania 20 najlepszych trzyosobowych zespołów, które zmierzą się w etapie wojewódzkim. Laureaci etapu wojewódzkiego rywalizują z reprezentantami innych województw na szczeblu centralnym.

Dzięki podpisywanym przez ZUS umowom z uczelniami, laureaci olimpiady mogą liczyć na ciekawe propozycje. W ofercie są indeksy na wybrane uczelnie oraz dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na kilkanaście uczelni w Polsce. Uczniowie mogą też otrzymać atrakcyjne nagrody rzeczowe.Harmonogram tegorocznej edycji Olimpiady

Do Olimpiady mogą przystąpić te szkoły, w których odbyły się cztery lekcje projektu Lekcje z ZUS. W tym roku szkolnym zgłoszenia trzeba przesłać do 13 listopada 2017 r. Etap szkolny odbędzie się 27 listopada 2017 r, wojewódzki 16 marca 2018 r. a finał w centrali ZUS w Warszawie - 26 kwietnia 2018 r. Regulamin Olimpiady jest na stronie: http://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/olimpiada-wiedzy

Dla młodszych i starszych
Lekcje z ZUS to nie jedyny projekt edukacyjny ZUS. Dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Zakład proponuje Projekt z ZUS. Nauczyciel prowadzi lekcję o ubezpieczeniach społecznych. Może on oczywiście liczyć na wsparcie koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji. Później uczniowie wykonują projekt edukacyjny, który wyjaśni dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Może mieć on formę filmu, plakatu, komiksu lub prezentacji multimedialnej. Najlepsze prace ZUS publikuje na stronie: www.zus.pl/edukacja.

W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się pierwsza ogólnopolska edycja Projektu z ZUS. Wzięło w niej udział ponad 2700 uczniów z blisko 200 szkół. Uczniowie przesłali 232 prace.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE