Reklama

Ruszyła pomoc sąsiedzka dla poszkodowanych z Dobrzycy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Te – dosłownie kilkanaście sekund - mieszkańcy Dobrzycy i Sośnicy zapamiętają do końca życia. Wielu z nich straciło domy, dorobek całego życia, ale też wielu z nich przekonało się, jak wspaniałych mają wokół siebie sąsiadów, przyjaciół, znajomych i nieznajomych.

Według wstępnych ustaleń w wyniku wichur w całym powiecie uszkodzonych zostało około 100 budynków - najwięcej, bo ponad połowa - w samej gminie Dobrzyca. 

Od początku strażaków i osoby zaangażowane w zabezpieczanie dachów wspierały miejscowe sklepy, restauracje i lokale gastronomiczne, które dowoziły na miejsce posiłki. 

Wichura w Dobrzycy. Lawina pomocy 

Cały czas trwa wielkie sprzątanie po wichurze. W niektórych miejscach wciąż pracują strażacy i dekarze. 

Poszkodowane rodziny, a także osoby pomagające przy usuwaniu zniszczeń  postanowiła wesprzeć grupa mieszkańców. 

- To po prostu była chwila, widziałam, że na tych dachach i wokół domów cały czas pracują ludzie. Nie było już na miejscu strażaków, a oni są i pomagają. Pomyślałam, że warto zapewnić im ciepły posiłek – opowiada nam Lena Prusak, mieszkanka Dobrzycy. 

Rzuciła hasło na grupę na portalu społecznościowym „Pomoc dla poszkodowanych w gm. Dobrzyca”. I po chwili zgłosiło się kilka chętnych do pomocy pań. 

Warto zaznaczyć, że akcja pomocowa w dużej mierze zaczęła się właśnie dzięki temu, że powstała ta grupa.

Założyła ją pochodząca z Dobrzycy Lidia Winiecka. To ona czuwa nad publikowanymi tam postami i koordynuje całą akcję. 

- Tak naprawdę to właśnie od Lidki i jej inicjatywy wszystko się zaczęło. Po krótkim czasie od opublikowania tej informacji na grupie zaczęły do mnie pisać różne osoby z pytaniem, kiedy mają się stawić i co potrzebne.  Brakowało nam naczyń jednorazowych, wystarczył post na grupie i ludzie dzwonili, przywozili nam na miejsce. Tak samo z produktami spożywczymi - opowiada mieszkanka Dobrzycy. 

Wichura w Dobrzycy. Ciepłe posiłki dla poszkodowanych 

Rano  -  22 lutego  - z kuchni Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy – rozchodził się już zapach pysznej gorącej zupy, które panie z pomocą pracowników urzędu gminy rozwoziły po Dobrzycy. 

 - To naprawdę wspaniałe, jak ludzie chcą sobie pomagać. Dziękuje wszystkim, którzy pracują w kuchni, przywożą nam produkty, opakowania, ciasto. Już chęć pomocy zgłosili mieszkańcy Fabianowa: lokalne organizacje i miejscowy DPS a także panie z KGW Budy, Nowa Wieś i KGW Dobrzyca. Ludzie chcą pomagać po prostu i nie oczekują za to żadnej wdzięczności  – mówi Lena Prusak.

Informuje, że dzięki temu, że tak wiele osób zaangażowało się w pomoc, przez kilka najbliższych dni do poszkodowanych rodzin i osób usuwających zniszczenia będą trafiały ciepłe posiłki. 

A nawet pączki i ciasto – mówi. 

Osoby, które są chętne aby wesprzeć akcję pomocową mogą się kontaktować z Leną Prusak pod numerem telefonu: 660 985 051. 

Pomoc dla poszkodowanych w Dobrzycy 

Straty w powiecie pleszewskim po przejściu orkanu oszacowano na miliony złotych. 

Oficjalną zbiórkę zorganizowało m.in. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca:

konto BS Dobrzyca: 94 8409 0001 2001 0000 1948 0005

i Stowarzyszenie Św. Tekli z Dobrzycy

nr konta: 24 8409 0001 2001 0001 1325 0001 z dopiskiem POMAGAM

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy