reklama

Spotkanie opłatkowo- andrzejkowe pracowników Banku Spółdzielczego w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Spotkanie opłatkowo- andrzejkowe pracowników Banku Spółdzielczego w Pleszewie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
94
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościTo było wyjątkowe wydarzenie. W Restauracji "Bax" na spotkaniu opłatkowo - andrzejkowym spotkali się byli i obecni pracownicy Banku Spółdzielczego w Pleszewie.
reklama

Byli i obecni pracownicy Banku Spółdzielczego w Pleszewie i jego oddziałów spotkali się w sobotę 16 listopada w restauracji "Bax", aby wspólnie świętować andrzejki i zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia. Nie zabrakło też członków zarządu banku i rady nadzorczej. W spotkaniu udział wziął też były prezes Banku Spółdzielczego w Pleszewie - Kazimierz Janiszewski. 

Przybyłych powitała prezes zarządu banku  - Mariola Walendowska. Towarzyszył jej Mieczysław Maciaszek - przewodniczący rady nadzorczej placówki. 

- Do świąt zostało jeszcze sporo czasu i dziś mamy klimat bardziej andrzejkowy,  ale korzystając z okazji chciałabym już dziś, złożyć państwu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, abyśmy mieli siłę je przygotować, a potem w zdrowiu i radości je spędzić  - w gronie najbliższych  - mówiła Mariola Walendowska. 

reklama

Nie zabrakło pysznego poczęstunku, rozmów i wspomnień. Wieczór upłynął w bardzo miłej atmosferze. Uroczystość swoim występem uświetnił zespół "Chabry i Maki" z Gizałek. Wieczór zakończył się wspólną zabawą przy muzyce, którą serwował DJ Dorian. 

Od ponad 160 lat na Ziemi Pleszewskiej 

Warto dodać, że  Bank Spółdzielczy w Pleszewie to placówka, która na naszym terenie funkcjonuje od ponad 160 lat. Należy do najstarszych polskich banków. Władysław Sczaniecki - współwłaściciel Skórzewa, później Karmina, w 1862 r. postanowił założyć prywatny bank w celu walki z miejscowymi lichwiarzami, wykorzystującymi zubożałych chłopów i rzemieślników. 

reklama

Pomysł założenia banku Władysław Sczaniecki przedstawił gronu przyjaciół, do którego należali: Hieronim Zabłocki - sędzia z Pleszewa, Ludwik Putiatycki i Ludwik Zboralski - kupcy z Pleszewa, Franciszek Kobyliński - pleszewianin oraz ks. Stanisław Rymarkiewicz - proboszcz z Kotlina.

Wyżej wymienieni wystosowali list do wszystkich ziemian, duchowieństwa i znaczniejszych obywateli Pleszewa z zaproszeniem na zebranie założycielskie, które odbyło się 21 września 1862 roku. Właśnie tego dnia powołano Prywatną Kasę Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie, przyjmując prawie w całości brzmienie statutu istniejącej już Kasy Pożyczkowej i Oszczędności w Śremie.

W zebraniu uczestniczyło 48 osób. Wśród nich m.in. członek kasy w Śremie - ks. Laferski - proboszcz z Jeżewa pod Borkiem, z którym Władysław Sczaniecki konsultował wcześniej całe przedsięwzięcie. Każdy z uczestników spotkania zadeklarował wówczas najmniejszy udział określony w statucie - w wysokości 50 zł.

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama