Reklama

Sprawdzają ciągniki i kombajny, a także stan trzeźwości kierowców [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pleszewscy policjanci wspólnie z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy, prowadzą działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa podczas prac polowych.

Wakacje to nie tylko okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad wodą, ale również intensywnych polowych. Dlatego właśnie policjanci wraz z przedstawicielami Okręgowego Inspektoratu Pracy oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Poznaniu wspólnie prowadzą działania profilaktyczne, które mają na celu uświadomienie mieszkańców wsi o zagrożeniach występujących podczas prac polowych. Akcja prowadzona jest na terenie całej Wielkopolski. 

- Na terenie gminy Pleszew wspólna akcja pleszewskiej policji z przedstawicielem Państwowej Inspekcji Pracy została przeprowadzona 2 sierpnia br. – informuje Monika Kołaska z pleszewskiej policji. 

Podczas działań policjanci zwracają uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Ponadto sprawdzają stan trzeźwości kierowców. 

- Duży nacisk kładą również na kontrole pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego ładunku. Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych oraz właściwym zabezpieczeniu maszyn, by uniknąć wypadków w czasie pracy – wylicza Kołaska. 

Główne przyczyny wypadków podczas prac polowych to pośpiech, przemęczenie,  nieprawidłowa organizacja pracy i lekceważący stosunku do potencjalnych zagrożeń. 

 - Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. W razie wypadku powinniśmy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112! – radzi policjantka. 

Jak uniknąć zagrożeń:

  • nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu, nie kierujmy pojazdami, nie pozwólmy też by czynili to inni;
  • nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień;
  • nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;
  • każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzajmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci;
  • pamiętajmy, że osoby starsze i dzieci nie powinny pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach;
  • nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych;
  • nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych, a na podwórkach wydzielmy miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, po których chodzą zwierzęta czy poruszają się maszyny rolnicze;
  • nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
  • nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły;
 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy