reklama

Sprowadzili ponad tysiąc kuropatw na teren powiatu pleszewskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStarostwo powiatowe w Pleszewie we współpracy z 11 kołami łowieckimi po raz kolejny wypuściło około tysiąc kuropatw w ramach akcji „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w Powiecie Pleszewskim”.
reklama

W tym roku do Pleszewa przywiedziono 1718 ptaków. Starostwo sprowadziło je z powiatu ostrzeszowskiego, z gospodarstwa hodowlanego w Klonie.

- To kuropatwy młode, 3-miesięczne, w dobrej kondycji fizycznej, zaszczepione, dobrze upierzone i lotne. Dostarczona partia miała równomierny udział samców i samic - poinformował Tomasz Wojtala, rzecznik powiatu pleszewskiego. 

Zwierzyna została odebrana przez 11 kół łowieckich, a następnie rozwieziona w teren i wypuszczone na wolność w różnych rejonach powiatu. Całą akcją kierowali starosta pleszewski Maciej Wasielewski i naczelnik powiatowego wydziału ochrony środowiska Piotr Fabisz. Organizatorom pomagały też - po raz pierwszy - dzieci ze szkół podstawowych z Broniszewic, Czermina i Żegocina.

reklama

W tym rok koszt zakupu kuropatw wyniósł 74.217 zł. Sfinansowany został: w 80% przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i w 20% przez koła łowieckie.

Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej w Powiecie Pleszewskim

Przypomnijmy, że powiat pleszewski już od ponad 20 lat współpracuje z kołami łowieckimi w ramach wspólnego programu. W ostatnich latach przybrał on nazwę „Program odbudowy populacji zwierzyny drobnej na terenie powiatu pleszewskiego”. Zakłada on m.in. coroczny odstrzał lisów, jenotów i borsuków. Jak podaje starostwo - w minionym sezonie łowieckim 2022/2023 pleszewscy myśliwi ustrzelili 860 drapieżników. 

- Program ma na celu tworzenie warunków pod właściwe funkcjonowanie zwierzyny drobnej. Kiedy rozpoczynaliśmy go lata temu, było widać, że brakuje na naszym terenie zajęcy, kuropatw, bażantów – co cały czas monitorowaliśmy – mówił „Życiu Pleszewa” Piotr Fabisz.

reklama

Od 2018 roku w jego ramach sprawdzane i wypuszczane są kuropatwy. Podobne działania podejmowane są w sąsiednich powiatach – kaliskim czy krotoszyńskim.

Co sądzicie i programie i jego realizacji? 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama