reklama

Stanisław Małyszko - zasłużony dla Gołuchowa

Opublikowano:
Autor:

Stanisław Małyszko - zasłużony dla Gołuchowa  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Stanisław Małyszko - etnograf, badacz budownictwa folwarcznego i ludowego, dziejów wsi południowo-wschodniej Wielkopolski, cmentarzy, kapliczek, figur i krzyży przydrożnych – został zasłużonym dla Gołuchowa. – Jest autorem pięciu książek opisujących dzieje wsi wchodzących w skład naszej gminy oraz przydrożnych znaków wiary na tym terenie - informuje Marek Zdunek, wójt Gołuchowa.

Co z kolei pisarz mówi o Ziemi Gołuchowskiej? - Na przestrzeni wieków żyli tu znani mieszkańcy. Wystarczy wspomnieć tak wybitne postaci, jak sławnego na cały kraj piętnastowiecznego historiografa i humanistę Sędziwoja z Czechla, czy Leszczyńskich, Czartoryskich, Działyńskich, Zamoyskich, Suchorzewskich. Zapisali się oni złotymi zgłoskami na kartach dziejów nie tylko Wielkopolski, ale także całego kraju. Żyli tu w większości zwykli ludzie, którzy w pocie czoła pracowali, wychowywali potomstwo i budowali rangę nie tylko swoich gospodarstwa, ale także wiosek, parafii, kościołów i szkół - mówi Stanisław Małyszko.

Wszystko to, jak podkreśla badacz, w pięknie ukształtowanym krajobrazie dochodzącym do malowniczej doliny Prosny, a także przeciętym doliną rzeczki Ciemnej (Trzemnej). - Cieszące oko założenie pałacowo-parkowe w Gołuchowie jest perłą tej ziemi o skali ogólnopolskiej. Tylko dla tego założenia warto poświęcić czas, a przecież zachował się do naszych czasów m.in. romański kościół w Kościelnej Wsi sięgający swoimi dziejami prawie do XII wieku, "Częstochowa Wielkopolski" - sanktuarium w Tursku, uchodzące niegdyś za jedno z głównych w Rzeczpospolitej – dodaje etnograf. - Tylko należy cieszyć się, że miejscowe władze i mieszkańcy widzą to, doceniają i propagują nie tylko dokonania przodków, ale również osoby, które ich w tym wspierają badaniami i piórem – podsumowuje Stanisław Małyszko.

Więcej w "Życiu Pleszewa"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE