reklama

Surowe wytyczne dla wiernych! Prosimy nie zrywać taśm - mówią zakonnicy.

Opublikowano:
Autor:

Surowe wytyczne dla wiernych! Prosimy nie zrywać taśm - mówią zakonnicy.  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Aż do 27 grudnia przedłużono dyspensę dla wiernych kościoła katolickiego od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedzielę i święta nakazane. Parafianie korzystający z dyspensy mogą brać udział w mszach odprawianych w dni powszednie.

 

 

Limity

To nie wszystko. Biskup przygotował kilka wytycznych dotyczących nabożeństw i pracy duszpasterskiej na czas pandemii.

 

I tak księża przy każdym wejściu do kościoła/kaplicy mają ustawić w widocznym miejscu dystrybutory z płynem do dezynfekcji dłoni i zachęcić wiernych do każdorazowego korzystania z nich. Podczas każdej mszy świętej i nabożeństw należy zachować limity nałożone przez władze państwowe. Na ten moment jest to nie więcej niż 1 osoba na 15 m2.

 

- Osoby, które nie mieszkają razem, przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Wszyscy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa – przypomina abp Ryś.

 

 

Dezynfekcja

Administrator apostolski diecezji kaliskiej przygotował również wytyczne odnośnie księży i przygotowania do mszy. - Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan. Koncelebransi, lektorzy i służba liturgiczna mają obowiązek używania maseczek – wyjaśnia biskup.

 

Komunia

Biskup Ryś zachęca wiernych do przyjmowania komunii na rękę. - Kapłanów zobowiązujemy do udostępnienia środków dezynfekujących wiernym bezpośrednio przed przyjęciem komunii św. na dłoń. Osoby, które mimo to, domagają się przyjęcia komunii do ust - mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie. Nie wolno udzielać komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Wszyscy szafarze Eucharystii (w tym również celebransi) mają obowiązek, podczas udzielania komunii św., noszenia maseczek zakrywających usta i nos – tłumaczy administrator apostolski diecezji kaliskiej. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki.

 

Spowiedź

 

W kościele katolickim właśnie rozpoczął się adwent – czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dlatego wierni – co podkreśla biskup – nie powinni odkładać spowiedzi na ostatnie dni. Kapłani zaś powinni – decyzją biskupa – być do dyspozycji parafian w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych.

 

- Prosimy także, aby podczas sprawowania sakramentu pokuty zachować wszelkie środki ostrożności – zachęca kapłanów abp Ryś.

 

O jakich środkach ostrożności mowa? Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale na jego kratkach należy nałożyć folię i – jeśli to możliwe – zadbać o dezynfekcję po każdej osobie. Penitenci i spowiednicy mają obowiązek używania maseczek. Zalecana jest jednak spowiedź poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła.

 

Księża już wprowadzają te wytyczne w życie. Tak wygląda świątynia w Choczu. Około 16 osób w kościele i 6 w korytarzu.

 

 

 

 

- Ubolewamy, ale tak musi, być - informują franciszkanie posługujący w parafii. I apelują. - Prosimy nie zrywać taśm.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE