reklama

Szczątki powstańców styczniowych z Szymanowic zostaną poddane ekshumacji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szczątki powstańców styczniowych z Szymanowic zostaną poddane ekshumacji - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSzczątki powstańców styczniowych, którzy - wraz z dowódcą - pochowani są na cmentarzu w Szymanowicach, zostaną poddane ekshumacji.
reklama

W mogile na cmentarzu w Szymanowicach spoczywają - weteran powstania styczniowego Bolesław Andrzej Gawroński oraz 10 powstańców z dowódcą - Henrykiem Soudeixem, poległych w bitwie z Rosjanami 15 lipca 1863 r. pod Rudą Wieczyńską.

Pierwotnie - jak podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki - powstańców pochowano w miejscu bitwy (z tej mogiły pozostał krzyż przy drodze Kalisz - Września). Następnie w 1992 r. szczątki przeniesiono na cmentarz w Szymanowicach. W tym samym roku ekshumowano i złożono w grobie Bolesława Gawrońskiego, weterana z 1863 r. 

Szczątki żołnierzy znajdują się w grobie ziemnym, a nie murowanym, przy którym odbywają się uroczystości związane choćby z obchodami 11 listopada. Na obu widnieje tablica z informacją: tu spoczywają szczątki Henryka Soudeixa i jego dziewięciu kosynierów. W ubiegłym roku murowany pomnik udało się odrestaurować, w tym roku zaplanowano przeniesienie tam szczątków. Środki na ten cel w wysokości  37 tys. zł gmina pozyskała od wojewody wielkopolskiego. 

reklama

 - Mamy wszystkie uzgodnienia, mamy wybraną firmę, mamy załatwione finansowanie i prawdopodobnie będzie robione to we wrześniu - mówi nam Robert Łoza, wójt Gizałek. 

Powstanie styczniowe było największym oraz najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym XIX wieku. Wzięło w nim udział co najmniej 150 tys. powstańców, którzy stoczyli ponad 1.200 bitew i potyczek. Walki prowadzono również na terenie powiatu pleszewskiego. W nocy z 14 na 15 lipca 1863 roku dobrze uzbrojona partia, dowodzona przez francuskiego ochotnika Henryka Soudeixa, przekroczyła granicę zaboru pomiędzy Cieślami a Pyzdrami. Tutaj połączyła się z 60 niedobitkami z różnych oddziałów i 38 ochotnikami z jazdy Francuza Paula Garniera d’Aubina. Wytropieni przez Rosjan powstańcy musieli salwować się ucieczką poza granicę z Prusami. Ścigani Polacy rozdzielili się we Wronowie. Jazda wycofała się w kierunku wspomnianego Zagórowa, zaś piechota Soudeixa została rozbita w starciu pod Rudą Wieczyńską, gdzie zaatakował ich oddział kapitana Schwindta.

reklama

W 2019 roku rada gminy Gizałki nadała jednej z ulic nazwę Powstańców Styczniowych. Warto dodać, że inicjatorami byli uczniowie miejscowej szkoły, którzy zajmowali się historią i wątkiem powstania styczniowego. Ustalili, że m.in. w tej okolicy były prowadzone powstańcze walki. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama