Reklama

Przekazanie wozu dla jednostki OSP Wierzchy-Leszczyca i gminne obchody Dnia Strażaka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wierzchach odbyło się uroczyste przekazanie nowego samochodu pożarniczego dla miejscowej jednostki OSP. Wydarzenie połączono z Gminnymi Obchodami Dnia Strażaka.

Dla OSP Wierzchy-Leszczyca pojawiła się w zeszłym roku szansa na zakup nowego auta ratowniczo-gaśniczego ze wsparciem finansowym  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwocie 400 tys. złotych. Pozostałą kwotę 480 tys. złotych musiała jednak zabezpieczyć gmina, czyli o wiele więcej niż początkowo zakładano. Całkowity koszt nowego wozu bojowego wyniósł bowiem 879.819,00 zł.

Nowy wóz dla OSP Wierzchy-Leszczyca. Uroczyste przekazanie 

W sobotę 7 maja wreszcie nadszedł ten długo wyczekiwany moment przekazania nowego samochodu dla jednostki OSP Wierzchy-Leszczyca.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach. Po zakończonym nabożeństwie kolumna wozów strażackich na czele z nowym nabytkiem wyruszyła w kierunku Wierzchów. W drodze na dalszą część uroczystości, druhowie z OSP Wierzchy - Leszczyca zatrzymali się przy cmentarzu parafialnym, aby oddać hołd zmarłym strażakom. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na boisko przy remizie w miejscowości Wierzchy, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego pojazdu.

W tym wyjątkowym dla gminy i strażaków dniu nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i przedstawicieli Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie.

Gminny Dzień Strażaka w gminie Gizałki

Po złożonym meldunku przez dowódcę uroczystości, komendanta Gminnego Związku OSP RP Józefa Gmyrka prezesowi Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie Zbigniewowi Serbiakowi – nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Następnie wójt gminy Gizałki oficjalnie wręczył kluczyki i przekazał dokumenty do nowego wozu strażackiego druhom z OSP Wierzchy-Leszczyca.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie samochodu przez kapelana strażaków w powiecie pleszewskim, ks. kan. Tadeusza Pietrzaka oraz proboszcza parafii w Szymanowicach, ks. Marcina Holaka. Ks. Tadeusz Pietrzak na ręce kierowcy nowego wozu przekazał figurkę Św. Krzysztofa, patrona kierowców.

Tego dnia głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych, związkowych i zaproszeni goście, którzy składali życzenia i podziękowania oraz gratulowali druhom nowego pojazdu, dziękując jednocześnie za codzienne zaangażowanie i bezinteresowną pomoc wszystkim potrzebującym.

Zbigniew Serbiak, prezes Powiatowego Związku OSP RP w Pleszewie przypomniał też, jak trudna i długa była droga do otrzymania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego przez jednostkę OSP Wierzchy -Leszczyca.

- Gmina Gizałki czekała 7 lat na taki pojazd. A historia jego pozyskania wcale nie była łatwa. Ten samochód będzie naprawdę służył wszystkim – mówił podczas przemówienia Zbigniew Serbiak.

Z kolei wójt gminy Gizałki, Robert Łoza zwrócił się z życzeniami do wszystkich strażaków, zaznaczając swój wielki szacunek do tej wartościowej służby.

- Każdego roku staramy się organizować Gminny Dzień Strażaka, aby złożyć najserdeczniejsze życzenia, podziękowania i wyrazić podziw wobec tego, co czynią. Strażacy są pasjonatami pożarnictwa. Bez przerwy uczą się swojego fachu, pomnażają swoje umiejętności i zdobywają kolejne kwalifikacje. Nie ma słów, którymi moglibyśmy dostatecznie dobrze opisać to, co robią - zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i nasi Ochotnicy. Każdego dnia są gotowi poświecić swoje zdrowie i życie po to, żeby pomagać innym. Robią to bezinteresownie, niezależnie od pogody, od pory dnia, niezależnie od tego, komu trzeba tej pomocy udzielić. Bez nich samorząd gminny nie byłby wstanie zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, chociażby takimi, jakie mieliśmy w lutym, gdy huragan zniszczył wiele posesji, zatarasował drogi, powalił drzewa. Gdyby nie strażacy - do dziś pewnie nie dalibyśmy sobie z tym rady. Wtedy uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest każda jednostka, która działa na terenie gminy – mówił wójt Robert Łoza.
Dodał również, że pozyskany sprzęt był gminie bardzo potrzebny.

- W tej chwili strażacy ochotnicy mają wspaniałe umiejętności i wolę pomagania ludziom, ale do tego muszą mieć odpowiednie narzędzia. Udało się. Po kilku latach zabiegów, starań wreszcie mamy ten wymarzony samochód dla jednostki OSP Wierzchy-Leszczyca.  Samochód, który będzie służył nie tylko im, ale całemu społeczeństwu naszej gminy, powiatu i województwa. Ten sprzęt naprawdę był nam potrzebny - mówił wójt.

Natomiast prezes OSP Wierzchy-Leszczyca złożył podziękowania wszystkim, którzy wspierali jednostkę w zakupie nowego samochodu.

- Sukces ma wielu ojców, i każdy z nas po części tym ojcem jest. Przeżyliśmy gorycz porażki, ale teraz jesteśmy zwycięzcami - mamy ten pojazd.  Myślę, że będzie służył i będzie zawsze tam, gdzie będzie potrzebny. Dziękuję za wsparcie wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że możemy cieszyć się nowym autem – podziękował Robert Drobniewski, prezes świętującej jednostki OSP Wierzchy – Leszczyca.

Zwieńczeniem uroczystości był pokaz nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i poczęstunek dla strażaków, zaproszonych gości i sympatyków OSP Wierzchy-Leszczyca w miejscowej remizie. Organizatorzy przygotowali kiełbaski z grilla, grochówkę i słodka niespodziankę.

Nowy nabytek straży jest na podwoziu marki VOLVO, z napędem 4x4, spełniający normy emisji spalin Euro-6, z 4-drzwiową kabiną, która pomieści 6 druhów. Posiada nowoczesną zabudowę pożarniczą zgodną z oczekiwaniami jednostki, a więc przede wszystkim zbiornik wody na 4,2 tys. litrów i autopompę o wydajności prawie 3000 l/min.

Druhowie z OSP Wierzchy-Leszczyca podkreślają, że nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy przyczyni się do podniesienia zdolności operacyjnej jednostki i obiecują, że będą o niego dbać.

Uczynimy wszystko co będzie w naszej mocy, aby ten samochód był zawsze sprawny i gotowy do ratowania życia, zdrowia i mienia naszej społeczności – zapewniają.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy