reklama

Kościół w Kościelnej Wsi jest jednym z najstarszych w Polsce. Niezwykły jubileusz parafii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościŚwiątynia w Kościelnej Wsi jest jedną z najstarszych w Polsce. Kościół wybudowano tam 900 lat temu. W przyszłym roku parafia będzie obchodziła okrągły jubileusz. Fakt ten postanowili docenić miejscowi samorządowcy.
reklama

Kościół Św. Wawrzyńca został zbudowany dla Zakonu Norbertanów sprowadzonych na te podkaliskie tereny w r. 1124.  Świątynię wybudował Piotr Dunin Komesa, starosta wrocławski.

Parafia w Kościelnej Wsi. Perełka architektoniczna 

Po norbertanach opiekę nad kościołem i budynkami klasztoru aż do r. 1797 przejęli benedyktyni, po czym stał się kościołem parafialnym. Warto zaznaczyć, że wieś powstała dużo później, jako wieś służebna kościołowi i klasztorowi. Stąd właśnie nazwa -  Kościelna Wieś. 

Kościół do prawdziwa perełka architektoniczna. Od lat prowadzone są tam prace konserwatorskie, które odsłaniają powoli skrywane przez wieki surowe piękno pierwotnej, kamiennej, romańskiej świątyni. Warto przypomnieć, że parafia w Kościelnej Wsi znana jest również z niezwykłej ponad 100-letniej tradycji wielkanocnej. To właśnie tam co roku wartę przy grobie Jezusa pełni niezwykła straż – Turki.  

reklama

2024 Rokiem Parafii w Kościelnej Wsi? 

Jubileusz postanowili docenić miejscowi samorządowcy.  

- Zwracam się z prośbą w sprawie ustanowienia roku 2024 rokiem parafii w Kościelnej Wsi związany z jubileuszem 900-lecia powstania kościoła. (…) Jest to najstarszy zabytek sakralny w naszej gminie, który posiada ogromną wartość historyczną i artystyczną. Wielu konserwatorów przypuszcza, że jest to nawet najstarszy kościół w Polsce, wieś powstała natomiast w późniejszym okresie – apelował podczas ostatniej sesji radny Artur Tomczyk. 

Przekonywał, że rok 2024 jest więc bardzo ważnym i symbolicznym okresem dla mieszkańców Kościelnej Wsi właśnie ze względu na okrągły jubileusz 900-lecia kościoła.

reklama

 - Na jego bazie którego narodziła się tożsamość tej gminnej miejscowości – przekonywał rajca. 

Co na to wójt?

 - Działanie to uznaję za zasadne. Wszelkie inicjatywy podejmowane w celu upamiętniania i rozpowszechniania wiedzy o lokalnym dziedzictwie są działaniami cennymi – mówi wójt Marek Zdunek. 

I przypomina, że  podobne inicjatywy były podejmowane już przez miejscowych samorządowców jak, chociażby Jubileusz 125-lecia ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich na Gołuchowie z 2018 r. czy Jubileusz 50-lecia istnienia i działalności Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „TURSKO” z 2021 r. 

reklama

- Odbywało się to w formie wywołania uchwały i realizacji szeregu działań edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych w roku jubileuszowym – wskazuje Zdunek. 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama