Reklama

W Pleszewie odbyła się konferencja i wystawa poświęcona Robertowi Schumanowi [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O Robercie Schumanie i jego epoce dyskutowano podczas konferencji, która odbyła się w murach Państwowej Szkoły Muzycznej w Pleszewie.

W minioną niedzielę (27 listopada) w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Pleszewie odbyła się wystawa oraz konferencja poświęcona Robertowi Schumanowi. Wydarzenie zorganizował Oddział Regionalny Instytutu Myśli Schumana w Odolanowie.

Konferencja o Robercie Schumanie w Pleszewie

- Takie spotkania organizujemy w wielu miejscach w województwie, ale także kraju - mówił, podczas otwarcia, Bogusław Cebulski, dyrektor oddziału Instytutu Myśli Schumana w Odolanowie.

Przypomnijmy: Robert Schuman to postać szczególna dla Europy - to właśnie on dał bowiem ideowe podwaliny do wspólnoty europejskich narodów. Deklaracja Schumana - zwana też Planem Schumana - stanowiła zalążek integracji europejskiej. 

- Robert Schuman, ojciec wspólnoty narodów Europy, to postać wielka - zaznaczano podczas konferencji, przypominając jego myśl i idee.

Konferencja została podzielona na kilka paneli - wszystko rozpoczęło wystąpienie historyka i posła PiS, Tomasza Ławniczaka, który dał wykład pt. "Robert Schumman - życie i działalność, idea powstania Wspólnoty Europejskiej. Parlament Europejski a Sprawa Polska".

Jak przypominał, by zrozumieć postać Roberta Schumana - ważne jest także poznanie epoki.

- W początkach XX wieku Europa była - w skrócie i w cudzysłowie - "panem całego świata". Nie minęło jednak nawet pół wieku, a przez Europę przetoczyły się dwie wojny światowe, po 1945 roku leżała ona w gruzach. Europejczycy z kolei - znaleźli się w sytuacji bez nadziei na przyszłość, i w obawie o ekspansję rosyjskiego komunizmu. I tu właśnie, z określoną inicjtywą, wyszedł Robert Schuman pięć lat po wojnie - mówił na wstępie swojego referatu Tomasz Ławniczak.

W Pleszewie ma powstać biuro oddziału Instytutu Myśli Schumana w Odolanowie

Podczas wydarzenia w szkole muzycznej miała miejsce także wystawa - na planszach mogliśmy szczegółowo poznać historie związane z samą ideą wspólnoty narodów, ale także z szerszym "światem wartości" czasów Schumana.

Co ciekawe, możliwe, że w przyszłości oddział regionalny Instytutu Myśli Schumana otworzy także swoje przedstawicielstwo w naszym mieście.

- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się otworzyć biuro w Pleszewie, które będzie prowadzić działalność pomocniczą dla Instytutu Roberta Schumana. Dzięki temu, będą mogli państwo spotykać się w samym Pleszewie - mówił podczas konferencji dyrektor oddziału regionalnego w Odolanowie.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy