Z okazji 42. rocznicy „Solidarności” w biurze Prawa i Sprawiedliwości w Pleszewie (w witrynie budynku), znajdującym się na Placu Powstańców Wielkopolskich, powstała wystawa. Oglądać można na niej wiele cennych artefaktów upamiętniających ważny okres w historii naszego kraju – m.in. archiwalne gazety i ramkę drukarską, na której w Pleszewie, w stanie wojennym, drukowano „Robotnika Wielkopolskiego”.
Pleszew. 42-lecie Solidarności
Pierwszym pleszewskim zakładem, który przyłączył się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w 1980 r. była Fabryka Automatów Tokarskich Ponar – Wrocław, późniejsza Pleszewska Fabryka Obrabiarek. Od września w pleszewskich zakładach pracy powstawały komitety założycielskie niezależnych związków zawodowych.W listopadzie 1980 r. powołano Miejski Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” w Pleszewie, który swoim zasięgiem obejmował teren wszystkich sześciu gmin powiatu pleszewskiego. Siedzibą powstałego Komitetu był budynek Domu Kultury przy ul. Gwardii Ludowej 1 (obecnie ul. Bogusza).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.