Reklama

Pleszew. 41-lecie Solidarności. Podziękowali tym, którzy żyją i tym, którzy odeszli

Opublikowano: wt, 31 sie 2021 13:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Byli działacze pleszewskiej „Solidarności” tradycyjnie – jak co roku – zebrali się 31 sierpnia pod tablicą jubileuszu 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego NSZZ ,,Solidarność" - umieszczoną na Murze Pamięci przy kościele Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie. Wraz z innymi – upamiętnili kolejną rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Pleszew. 41-lecie Solidarności

W tym roku obchodzimy 41. rocznicę porozumień sierpniowych, które były de facto początkiem zmian, które doprowadziły ostatecznie do upadku komunizmu w Polsce.

Ówcześni działacze pleszewskiej „Solidarności” tradycyjnie upamiętnili – tamte wydarzenia oraz ludzi – swoich przyjaciół - którzy walczyli przed laty o wolną Polskę.

Krzysztof Szac – pierwszy przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego w Pleszewie w latach 80. minionego wieku, wspominał dziś szczególnie tych, którzy odeszli. Przytoczył postać Antoniego Zgorzelaka - który był przywódcą strajku w Ponarze, i który – jak zaznaczano – potrafił porwać ludzi do działania.

Pleszew. 41-lecie Solidarności

– Pamiętam jak na jednym spotkaniu – a było to 17 września w rocznicę napaści Rosjan na Polskę – stanął i w zwykłym roboczym stroju przemawiał, podkreślając konieczność pamięci o naszej historii. Te słowa zmobilizowały wiele osób, pamiętam, że wówczas – po tym spotkaniu – wielu wstąpiło do „Solidarności” – mówił dziś Krzysztof Szac.

Jak podkreślał były działacz pleszewskiej Solidarności, czas zrobił niestety swoje i dziś jest już coraz mniej żyjących świadków tamtych czasów.

– Dlatego dziś chcemy podziękować – także tym co jeszcze żyją – i mam nadzieję jeszcze długo żyć będą – zaznaczał Krzysztof Szac.

Poza byłymi działaczami „Solidarności” na uroczystość przybyli również przedstawiciele miasta (burmistrz Arkadiusz Ptak i dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak), starostwa (Sławomir Sobczyk - naczelnik wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki), obecny był także Leszek Bierła, szef struktur PiS w powiecie pleszewskim.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy